Przedszkole w Dąbrowie

Strona Główna

O nas

Aktualności

Galeria

Historia

Nauczyciele Rekrutacja

Kontakt

 

 

 

Aktualności

 

 

 

 

23.10.2012
Muzeum Archeologiczne
4 czerwca dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Jedna grupa poszła śladami naszych przodków. Dzieci mogły dowiedzieć się jak wyglądał dzień powszedni dawnych Małopolan. Czym żywili się, jak mieszkali, w co ubierali się setki lat temu? Duże wrażenie zrobiły na dzieciach naturalnej wielkości figury ludzi z dawnych czasów, które wyglądały jak żywe. Poza tym dzieci mogły zobaczyć w jakich budynkach mieszkali nasi praojcowie. Druga grupa dowiedziała się „jak to ze lnem było”. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną omawiającą historię produkcji tkanin lnianych. W Sali wystawowej mogły zobaczyć rekonstrukcje strojów z tkanin lnianych a na koniec własnoręcznie ozdobiły lniane torby, które mogły zabrać potem do domu. Nasze dzieci dużo się dowiedziały ale sporą wiedzę już posiadały, za co zostały pochwalone przez panie prowadzące warsztaty (np. Wiktor pięknie umiał opowiedzieć o sposobie polowania na zwierzęta przez ludzi pierwotnych; za to Igorek bez mrugnięcia okiem wymieniał prehistoryczne zwierzęta, które można było rozpoznać na malowidłach naskalnych). W ramach bonusu dzieci mogły zobaczyć prawdziwe mumie, które jak można było się przekonać ożywają tylko w bajkach. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Na długo zapamiętamy piękne ekspozycje Krakowskiego Muzeum. Za wszystko serdecznie dziękujemy cioci Gracji (z grupy Biedronek), która zaprosiła nas do ponownego odwiedzenia tego urokliwego miejsca.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

05.06.2012
Euro 2012
W tym roku Przedszkolaki z Dąbrowy postanowiły obchodzić Dzień Dziecka na sportowo, gdyż jak wiadomo sport to zdrowie. Z racji tego, iż wielkimi krokami zbliża się Euro 2012 dzieci stwierdziły, iż należy urządzić intensywną rozgrzewkę przed tym wydarzeniem. Nasza impreza sportowa została wpisana do „Kalendarza wydarzeń kulturalno – sportowych 2012”, umieszczonego na stronie internetowej Urzędu Gminy Kłaj. O przeprowadzenie rozgrzewki przed Euro 2012, przedszkolaki poprosiły profesjonalistę, tatusia Emilki – Wojciecha Wilka, który jest nauczycielem wychowania fizycznego. Doskonale połączyło się to z realizowanym w naszym przedszkolu cyklem zajęć „Zawody naszych rodziców”. Sportowy dzień rozpoczął się już do samego rana, gdyż wszyscy przybyli do przedszkola w sportowych, biało –czerwonych strojach. Później każdy przedszkolak kompletował wyposażenie wzorowego kibica, malował na twarzy polskie barwy. Z grającymi trąbkami, szumiącymi grzechotkami, powiewającymi szalikami, w kapeluszach na głowie ruszyliśmy w niezwykle głośnym i barwnym korowodzie w kierunku placu przy sali WDK w Dąbrowie, gdzie miała odbyć się nasza rozgrzewka. Ile radości przedszkolakom sprawił ten w zasadzie krótki, ale jakże efektowny spacer. Mieszkańcy Dąbrowy z ogromnym zdziwieniem obserwowali nasz korowód ,ale także pozdrawiali nas serdecznie. Na miejscu czekał już nasz Gość - Pan Wojtek. Przyszedł więc czas rozpocząć sportową rozgrzewkę. Zaczęliśmy od zabawy ożywiającej, która przysporzyła nam mnóstwo radości i dodała energii. Później było już trochę trudniej, gdyż rozpoczęliśmy ćwiczenia kształtujące. Jednak przedszkolaki , nawet te najmłodsze rewelacyjnie radziły sobie z wszystkimi i ćwiczeniami, które proponował Pan Wojtek. Główna część zajęć obejmowała grę w piłkę nożną i pokonanie toru przeszkód. Mecz chłopców rozegrano na bardzo wysokim poziomie i w przyszłości trener naszej reprezentacji powinien powołać niektórych naszych przedszkolaków do pierwszego składu. Aczkolwiek dziewczynki również doskonale radziły sobie z piłką nożną i ta gra sprawiała im wielką przyjemność. Tor przeszkód nie przysporzył naszym przedszkolakom wiele trudności i pokonywały go szybko, zwinnie i precyzyjnie. Natomiast po skończonych zajęciach zdecydowanie widać było zmęczenie na twarzach naszych małych pociech. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem i zatańczeniem hymnu Euro 2012 „Koko, koko, Euro spoko”. Była to przecież w końcu rozgrzewka przed tą imprezą. W przedszkolu dzieci otrzymały małe upominki, które będą im przypominały o tym mile spędzonym dniu. Serdecznie dziękujemy Pani Wojtkowi za przyjęcie naszego zaproszenia i przygotowanie niezwykle ciekawych i intensywnych zajęć. Nasz gość wzbudzał zachwyt u naszych przedszkolaków, którzy bardzo chętnie i sprawnie wykonywali jego polecenia. Teraz nie pozostało nam już nic innego, tylko cierpliwie czekać na rozpoczęcie Euro 2012.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

02.06.2012
Zawody naszych rodziców - blacharz, lakiernik
30 maja 2012 roku przedszkolaki z Dąbrowy wybrały się do warsztatu samochodowego Pana Stanisława Hytrosia. Spotkanie to zorganizowano w ramach realizowanego w naszym przedszkolu cyklu „Zawody naszych rodziców”. Pan Stanisław oprowadził nas po całym zakładzie i w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy. Najpierw obejrzeliśmy stanowisko blacharskie, gdzie naprawia się karoserię samochodów. Pan Stanisław zaprezentował nam wszystkie niezbędne do tego celu narzędzia i maszyny. Najwięcej zainteresowania wśród naszych przedszkolaków wzbudziła komora, w której samochody są lakierowane. Pan Stanisław dokładnie omówił, jak wygląda ta czynność oraz jakie warunki muszą być spełnione, by lakierowanie nie było groźne dla środowiska. Następnie przeszliśmy do miejsca, gdzie samochody są czyszczone i przygotowywane do odbioru przez ich właścicieli. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Stanisławowi za umożliwienie nam zwiedzenia jego warsztatu samochodowego. Dzięki tej wizycie na żywo poznaliśmy kolejny, pasjonujący zawód.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

26.05.2012
Policja w Dąbrowie
22 maja na zaproszenie pani sołtys Katarzyny Szlachta do Dąbrowy przybyli: dzielnicowy starszy sierżant Marcin Matus oraz starszy sierżant Magdalena Chwastek z Powiatowej Policji w Wieliczce z wydziału do spraw nieletnich. Na spotkanie zostały zaproszone przedszkolaki z Przedszkola w Dąbrowie a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Szarowie. Pani Policjant przybliżyła problem bezpiecznego zachowania się na drodze. Przypomniała w których miejscach piesi mogą przechodzić przez ulicę, którą stroną jezdni należy się poruszać oraz jakie czynności trzeba wykonać aby bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Dzieci miały także okazję oglądnąć wnętrze radiowozu policyjnego. Na pamiątkę tego spotkania wszystkie dzieci otrzymały odblaski.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

25.05.2012
Zawody naszych rodziców - strażak
23.05 przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Nie byłoby to taki łatwe, gdyby nie tatuś Wiktora (z grupy Biedronek), który jest strażakiem. Emocje towarzyszyły dzieciom od samego rana. Zaraz po śniadaniu wszystkie dzieci ubrały kamizelki odblaskowe i wsiadły do autobusu. Po krótkiej podróży dotarliśmy na miejsce. Już na samym początku wrażenie zrobiły na nas wozy strażackie stojące przed remizą. Ale wszystko po kolei. Dzieci miały okazję zobaczyć dyspozytornię- miejsce, gdzie odbierane są telefony ze zgłoszeniami o wypadkach lub pożarach. Pan opowiedział nam jak wygląda dzień w takim miejscu. To bardzo poważna sprawa, trzeba odebrać zgłoszenie, zlokalizować miejsce i wysłać strażaków. Przypomniał, że pod żadnym pozorem nie można dzwonić do straży dla zabawy! Przedszkolaki dowiedziały się co należy mówić, gdy zgłasza się zdarzenie, dlatego tak ważne aby umiały się przedstawić i powiedzieć gdzie mieszkają. Następnie przesympatyczni strażacy: Łukasz Czekaj oraz Tomasz Mikołajek pokazali nam wozy strażackie. Nie mogliśmy uwierzyć, że aż tyle sprzętu znajduje się na samochodzie. Panowie opowiedzieli co do czego służy ale najważniejsze pozwolili wszystkiego dotknąć. Mogliśmy przymierzyć kaski a nawet lać wodą z podręcznej pompki. Każdy z nas może pochwalić się również tym, że siedział w wozie strażackim, na co dowodem są zdjęcia. Na zakończenie zobaczyliśmy jak długa jest drabina na samochodzie. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Teraz niektórzy z nas mają problem: „zostać policjantem czy strażakiem” a może uda nam się zobaczyć kolejny ciekawy zawód? Jeszcze raz dziękujemy panu Grzegorzowi za pomoc w zorganizowaniu wycieczki. BYŁO SUPER.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

24.05.2012
Zawody naszych rodziców - fryzjer
24.05 przedszkolaki poznały kolejny zawód. Zaproszenie do przedszkola przyjęła mamusia Patryka (z grupy Biedronek), która jest fryzjerką. Ach, co to było za spotkanie! Pani Monika opowiedziała o przyrządach których używa. Pokazała różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, (zobaczyliśmy także starą, ręczną maszynkę do strzyżenia), ale jak sama stwierdziła „ dla fryzjera najważniejszy jest klient”. Więc do dzieła! Poszły w ruch lakiery, kolorowe spray’e, spinki i ozdoby. Każdemu kto zechciał pani Monika wyczarowała odlotową fryzurę. Jak sama przyznała „ fryzjer uczy się przez całe życie, a żeby być dobrym w swoim fachu trzeba dużo ćwiczyć”, dlatego przyniosła lalki na których mogły poćwiczyć przedszkolaki. Okazało się, że dzieci miały nieograniczoną fantazję w wymyślaniu fryzur, które mogły same stworzyć i co ciekawe- chłopcy wcale nie ustępowali w tym dziewczynkom ( podobno najlepsi styliści to właśnie mężczyźni). Dziękujemy pani Moniko, że tak dosłownie mogliśmy się dowiedzieć na czym polega zawód fryzjera.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

21.05.2012
Zawody naszych rodziców - masazystka
W ramach cyklu zajęć „Zawody naszych rodziców” przedszkolaki z Dąbrowy spotkały się z mamą Amelki i Wiktorka - panią Kasią, która jest masażystką. Pani Kasia przybyła do przedszkola z pełnym wyposażeniem, które powinien posiadać masażysta. W jednej z sal przedszkolnych rozłożyła profesjonalny stół do masażu oraz wszelkie niezbędne do tej czynności olejki. Najpierw wspólnie z naszym Gościem zastanawialiśmy się czym w ogóle jest masaż, jakie są jego rodzaje, kto może być masowany oraz jakie korzyści wynikają z jego zastosowania. Później dzieci miały szansę skorzystać z profesjonalnego masażu a odważnych ochotników nie brakowało. Oliwce z grupy Motylków Pani Kasia wymasowała szyjkę, Wiktorkowi z grupy Biedronek wykonała odprężający masaż głowy, a Weroniczce z grupy Pszczółek rozluźniający masaż brzuszka. Natomiast nasz przedszkolny mały masażysta – Mikołajek, na własnych plecach uczył się, jak wykonać profesjonalny masaż tej części ciała. Ostatnia do masowania zgłosiła się Amelka, której nasz Gość wykonał relaksujący masaż stóp. Na zakończenie Pani Kasia nauczyła naszych przedszkolaków, w jaki sposób wykonać rodzicom masaż twarzy, aby odprężyli się po ciężkim dniu pracy. Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za wizytę w naszym przedszkolu i zaprezentowanie nam swojego, niezwykle ciekawego zawodu. Nasze przedszkolaki na pewno zastosują zdobytą podczas tego spotkania wiedzę w praktyce.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

20.05.2012
Zawody naszych rodziców - Policjant
16.05. rozpoczął się w naszym przedszkolu cykl zajęć pt. „Zawody naszych rodziców”. Jako pierwszy gościł u nas tatuś Lisy (z grupy Motylków), który jest Policjantem. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy i nie tylko. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda mundur galowy policjanta i strój codzienny z pełnym wyposażeniem. Dowiedziały się co to tonfa. Mogły poczuć jak ciężka jest kamizelka kuloodporna oraz jak daleko świeci policyjna latarka. Szczególne wrażenie na dzieciach zrobiły prawdziwe kajdanki i odznaka policyjna. Pan policjant opowiedział nam o niebezpieczeństwach jakie mogą czyhać na nas w domu i na drodze. Podpowiedział jak zachowywać się , gdy ktoś obcy puka do naszych drzwi. Dał wskazówki jak bezpiecznie spędzić wakacje. Odpowiadał na najtrudniejsze pytania. Gdy głód wiedzy został zaspokojony wspólnie pobawiliśmy się. Najpierw przechodziliśmy przez jezdnię z sygnalizacją świetlną a później ćwiczyliśmy przechodzenie w sytuacji, gdy sygnalizacji nie ma. Każda grupa musiała wykonać zadanie. Motylki układały sylwetkę policjanta z puzzli, Biedronki rozwiązywały krzyżówkę a Pszczółki wskazywały sytuacje w których należy zadzwonić po policję oraz układały z podanych cyfr numery alarmowe. Za poprawne wykonanie zadania wszystkie dzieci otrzymały upominki: odblaski, naklejki oraz filmy edukacyjne. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za spotkanie. Wiele dzieci przekonało się, że nie należy bać się policjantów, ponieważ są oni po to, aby nam pomagać. A kto wie, może któryś z przedszkolaków w przyszłości będzie chciał pracować w policji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z rodzicami, którzy opowiedzą nam o swojej pracy.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.05.2012
Zajęcia otwarte ruchowo - muzyczno - plastyczne
„ Ach, co to za balet?
Ach, kto to tak tańczy wspaniale?
To tańczą motyle znad łąki,
A każdy ma skrzydła z koronki.
Wirują nad nami, z bosymi nóżkami,
A łąka się śmieje wszystkimi kwiatami!”

Dnia 26.04.2012 roku o godz. 9:00 w grupie Motylków odbyły się zajęcia otwarte. Przybyli oczekiwani goście drodzy rodzice , rodzeństwo. Dzieci zaprezentowały swoim najbliższym piosenkę „Maszeruje wiosna’’, zabawę „Muzykanci Konszabelanci”. Motylki przeniosły się też na kwiatową zieloną łąkę do utworu muzycznego „Wiosna” A. Vivaldiego. Najważniejszym momentem i wielkim przeżyciem dla dzieci było zaproszenie rodziców do wspólnych zabaw integracyjnych. Dzieci przywitały swoje rodziny rymowanką „Gdy się rączki spotykają- to od razu się witają”. Do utworu muzycznego P.Czajkowski tańczyliśmy z gracją poruszając bibułkami , w kolorach wiosny. Śpiewaliśmy też piosenkę „Jeśli jesteś wesoły „ilustrując gestami jej treść”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały prace plastyczna „Wiosenna łąka” Nasze dzieci bardzo lubią zabawy z dorosłymi, dlatego starajmy się stwarzać do tego jak najwięcej okazji, bo przecież wspólna zabawa przynosi radość zarówno im jak i nam. Pamiętajmy też o tym – „Zabawa jest nauką, Nauka jest zabawą. Im więcej zabawy tym więcej nauki.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWATYCH Z RODZICAMI W GRUPIE DZIECI 3 - 4 LETNICH
Data:26.04.2012 rok.
Prowadząca: Krystyna Dybczak
Temat dnia: Muzyka wokół nas.
Cele ogólne:
- Rozwijanie i wzmacnianie więzi z rodziną.
- Kształtowanie więzi międzypokoleniowej.
- Uczenie się poprzez zabawę serdecznych zachowań wobec bliskich osób.
- Tworzenie klimatu miłości i akceptacji.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Zna słowa i melodie piosenki.
- Umie zaśpiewać piosenkę z grupą.
- Chętnie bawi się wraz z rodzicami przy muzyce.
- Potrafi przedstawić ruchem treść utworu.
- Czerpie radość z uczestnictwa w zabawach muzyczno-ruchowych.
- Wykazuje pomysłowość i inwencje twórcza w pracy plastycznej.
Metody pracy:
- słowne,
- aktywizujące i integracyjne oparte na pedagogice zabawy,
- czynne- ekspresja muzyczno- ruchowa- plastyczna.
Formy pracy:
- z całą grupą , praca w małych grupach.
Środki dydaktyczne:
Nagranie utworów płyta cd: „Maszeruje wiosna”muz.i sł. K. Bożek-Gowik ;
„Cztery pory roku” A.Vivaldi ; „ Walc kwiatów ”P. Czajkowski ; „ Jeśli jesteś wesoły” Iwona Biśto, Robert Domań, Jolanta Kaszyca. Zielony materiał, kwiaty wycięte z papieru kolorowego , paski bibuły. Materiały do wykonania pracy plastycznej :kartki z bloku , różnego koloru wiosenne kwiaty, łodyżki, zielone listki, motyle wycięte z papieru kolorowego, kleje, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie przez nauczyciela zaproszonych gości.
2. Zaśpiewanie i zaprezentowanie ruchem piosenki - „Maszeruje wiosna”

Tam daleko gdzie wysoka sosna,
Maszeruje drogą mała wiosna .
Ma spódniczkę mini sznurowane butki,
I jeden warkoczyk krótki.
Maszeruje wiosna , a ptaki wokoło ,
Lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
Gdy do góry wznosi ,zielenieje świat.
Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,
Na ramieniu małą torebeczkę.
Chętnie żuje gumę, i robi balony
A z nich każdy jest zielony.
3.Zabawa przy piosence - „Muzykanci Konszabelanci”( według M. Bogdanowicz).
Dzieci wraz z nauczycielem śpiewają piosenkę . Wykonują ruchy naśladujące grę
na instrumentach np.( pianino, skrzypce ,gitara , trąbka , talerze, grzechotki ).
Jestem muzykantem Konszabelantem,
I my muzykanci Konszabelanci.
Ja umiem grać , my umiemy grać,
A na czym ? Na pianinie.
A pianino i-no, i-no, a pianino i-no, i-no
A pianino i-no , i-no, a pianino bęc!
4. Zabawa muzyczno –ruchowa - „Kwiatowa zielona łąka’’
Podczas zabawy dzieci pełnią rolę wiosennego wietrzyka. Każde dziecko trzyma koniuszek
zielonego materiału , imitującego trawę na którym rozsypane są kolorowe kwiaty. Podczas
słuchania muzyki A. Vivaldi „ Cztery pory roku” dzieci wykonują następujące ruchy:
- fragment głośny stojąc w miejscu, poruszają materiałem tak, aby kwiatki wysoko
podskakiwały do góry,
- fragment cichy , poruszają materiałem delikatniej, tak aby leżące na nim kwiatuszki
podskakiwały niezbyt wysoko,
- na zmianę tępa w muzyce poruszają się w prawo i w lewo.
5. Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy.
Nauczyciel zaprasza rodziców i rodzeństwo do zabawy. Dzieci dobierają się parami
z rodzicami i wspólnie witają przez podanie dłoni.
Gdy się rączki spotykają, to od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają , to od razu się witają.
Gdy się palce spotykają , to od razu się witają.
Gdy się łokcie spotykają , to od razu się witają.
Gdy się plecy spotykają , to od razu się witają.
Gdy się kolana spotykają , to od razu się witają.
Gdy się uszy spotykają , to od razu się witają.
6. Taniec z paskami bibuły - „ Walc kwiatów”
Dzieci wybierają dla rodziców i dla siebie , taki sam kolor bibuły . Dzieci wraz z rodzicami
poruszają się po sali rytmicznie unosząc wirujące paskami bibuły.
7. Pląs - „Jeśli jesteś wesoły”
Dzieci wraz z rodzicami śpiewają piosenkę i gestami ilustrują jej treść. Skaczą , tupią ,
Podskakują , wirują w pląsie tanecznym.
Jeśli jesteś wesoły , to śpiewaj ,jak my,
Śpiewaj, jak my śpiewaj ,jak my.
I licz głośno raz, dwa , trzy.
Jeśli jesteś wesoły, to skacz tak jak my,
Skacz tak jak my, skacz tak jak my .
I licz głośno raz, dwa , trzy.
Jeśli jesteś wesoły , to tup tak jak my,
Tup tak jak my, tup tak jak my.
I licz głośno raz, dwa, trzy.
Jeśli jesteś wesoły, to wiruj jak my,
Wiruj jak my ,wiruj jak my.
I licz głośno raz , dwa, trzy.
8. Praca plastyczna – „Wiosenna łąka’’
Nauczyciel prosi rodziców i dzieci aby dobrali się tworząc grypy rodzinne i zaprasza do
stolików .Nauczyciel prezentuje swoją prace plastyczną . Prosi o tworzenie własnej
kompozycji , przy użyciu wyciętych kwiatów , oraz listków .Dzieci i rodzice rysują
kredkami słoneczko, zieloną trawę , fruwające motylki ,słoneczka .
9. Pożegnanie rodziców i podziękowanie za przybycie na zajęcia.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

10.05.2012
Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie pszczółek
Data: 10.05.2012
Grupa wiekowa: dzieci 4, 5, 6 letnie
Prowadząca: Joanna Fornal
Temat zajęć: Wiosenne podróże małe i duże
Cele ogólne:
Rozbudzenie zainteresowania podróżowaniem
Kształtowanie wrażliwości muzycznej i rozwijanie dyspozycji muzycznych
Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów zbioru i rozpoznawania cyfr
Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
Pobudzanie logicznego myślenia
Doskonalenie sprawności fizycznej i manualnej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zgodnie współpracuje z innymi dziećmi i rodzicami,
- sprawnie i prawidłowo wykonuje polecenia,
- zapamiętuje słowa prostych rymowanek,
- przelicza elementy zbiory w zakresie 25 i rozpoznaje cyfry,
- uważnie słucha wiersza i podaje nazwy miesięcy,
- wymienia skojarzenia związane z miesiącem: maj,
- chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie piosenek, w tańcach i muzykowaniu
- porusza się w rytm muzyki,
- określa głoski w nagłosie nazw obrazków,
- odpowiednio reaguje na sygnał dźwiękowy,
- układa poprawnie historyjkę obrazkową,
- prawidłowo klasyfikuje pojazdy wodne, lądowe i powietrzne,
- wykonuje z pomocą rodzica orgiami (samolot, łódkę).
Metody pracy:
- podające: objaśnienie, opis,
- praktyczne: pokaz, ćwiczenia produkcyjne, metoda przewodniego tekstu,
- eksponujące: ekspozycja.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: 70 kolorowych, kwadratowych kartek papieru; kolorowe flamastry; karty ze sposobem wykonania orgiami: samochodu, samolotu i łódki; wiersz E.M.Skorek „Nazwy miesięcy”; zabawkowa kierownica; krążki w różnych kolorach; promienie słoneczka; zakryta ilustracja samochodu z odpowiednią liczbą kropek na poszczególnych kartonikach; płyty z nagraniem utworów: „Samochodzik”, taniec „Els nitos” i „Zorba”, piosenk „Pszczoła” i „Pociąg krasnoludków” , kolorowe krążki; obrazki z różnymi przedmiotami, historyjka obrazkowa „Nad morzem”, ilustracje różnych pojazdów: wodnych, lądowych i powietrznych.
Przebieg zajęć 1. Powitanie - zabawa integracyjna z udziałem rodziców „Dziś przedszkole wita Was”.
2. Sprawdzenie liczebności grupy poprzez kolejne odliczenie przez dzieci.
3. Słuchanie wiersza E. M. Skorek „Nazwy miesięcy” i wyliczanie nazw miesięcy przez dzieci.
4. Wspólne ustalenie nazwy bieżącego miesiąca i wypisanie skojarzeń związanych z tym miesiącem.
5. Odkrywanie po kawałku samochodu zgodnie z liczbą kropek (i napisaną cyfrą) oraz odgadywanie przez dzieci, czym najpierw będziemy podróżować.
6. Zabawa muzyczna z udziałem rodziców „Samochodzik”.
7. Przeniesienie się na łąkę: taniec „Els nitos”, piosenka „Pszczoła”.
8. Określanie przez dzieci pierwszych głosek w nazwach obrazków
i tworzenie z nich nowego słowa (lokomotywa).
9. Zabawa rozwijająca umiejętność odpowiedniej reakcji na sygnał dźwiękowy „Pociąg krasnoludków” .
10. Przeniesienie się nad morze: ułożenie historyjki obrazkowe i nadanie jej tytułu, grecki taniec „Zorba” .
11. Klasyfikowanie pojazdów: wodnych, lądowych i powietrznych, poprzez rymowankę „Dniem i nocą”.
12. Praca plastyczna „Pojazdy” – wykonanie orgiami wraz z rodzicami
i ozdobienie powstałych pojazdów za pomocą kolorowych flamastrów.
13. Zakończenie zajęć – zabawa muzyczna „Bujany walczyk”.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

05.05.2012
Biblioteka ciągle w grze
W ramach corocznej akcji „Tydzień Bibliotek” przedszkolaki z Dąbrowy wzięły udział w spotkaniu pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze”. Zajęcia te odbyły się 17 maja w Bibliotece w Brzeziu, która jest filią Biblioteki Publicznej w Kłaju. Panie Bibliotekarki powitały dzieci serdecznie w swoim książkowym królestwie. Zaprosiły przedszkolaków do wspólnej zabawy, którą rozpoczęła gimnastyka przy muzyce. Panie przedstawiły krótką historię sportu, bo to właśnie z nim związane były zajęcia. Przedszkolaki zastanawiały się, z czym kojarzy im się słowo sport oraz co dzięki niemu zyskujemy. Wymieniały reguły obowiązujące w sporcie, a wśród nich najważniejszą: zasadę fair play, którą świetnie potrafiły również wytłumaczyć. Panie zaprezentowały dzieciom także kilka przysłów i powiedzeń związanych ze sportem. Przedszkolaki uznały, że każdy: chłopiec czy dziewczynka, młodszy czy starszy może, a nawet powinien uprawiać sport. Na spotkaniu dzieci poćwiczyły także logiczne myślenie i odgadywały sportowe zagadki. Panie udowodniły im również, że sport może być tematem dziecięcej literatury. Pani Aneta przeczytała fragment książki H. Łochockiej „Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka”, opowiadający o nietypowym meczu piłki nożnej. Na precyzyjnie przygotowanej planszy z dyscyplinami sportu dzieci zaznaczały te, które uprawiają najczęściej. Później przyszedł czas na prezentację sportowych umiejętności naszych chłopców i dziewczynek. Okazało się, że w przedszkolu mamy wiele sportowych talentów w kilku różnych dyscyplinach. Na zakończenie zajęć dzieci spotkała jeszcze jedna, niezwykle miła niespodzianka. Ich gościem był sędzia piłkarski Pan Marian Kurek. Opowiedział im o niezbędnym wyposażeniu sędziego i zaprezentował je oraz odpowiedział na liczne pytania dzieci. Pan Marian zachwycił przedszkolaków także liczbą ponad 1500 meczy, na których sędziował. Serdecznie dziękujemy Pani Wiesławie Cyz i Anecie Strach za zorganizowanie tak interesującego i aktywnego spotkania. Jesteśmy także bardzo wdzięczni Panu Marianowi za obecność na tych zajęciach i zaprezentowanie nam w niezwykle ciekawy sposób pracy sędziego piłkarskiego. Przedszkolaki na pewno na długo zapamiętają to spotkanie i jego hasło przewodnie „Biblioteka ciągle w grze”.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

30.04.2012
Czyste powietrze wokół nas
W kwietniu w naszym przedszkolu realizowany był program edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Z rozwoju psychomotorycznego dziecka wynika, że rola nauczyciela i rodzica w pierwszych latach życia dziecka jest najważniejsza. Dlatego też program zakładał ścisła współpracę z rodzicami, którzy otrzymali list dotyczący założeń programu i sposobów jego realizacji. Następnie rodzice poprzez podpisanie deklaracji zobowiązali się do przestrzegania zasady nie palenia w obecności dziecka oraz wspierania dziecka w sytuacji, gdy będzie chciało uniknąć zadymionego pomieszczenia. Edukację dzieci rozpoczęły miłym akcentem - wycieczką. Podczas niej miały obserwować różne rodzaje dymów. Dzieci na gorąco dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, które zilustrowały następnego dnia. W przyswajaniu wiedzy na temat skutków palenia tytoniu pomagał dinozaur Dinek. Wyruszając w podróż z Dinkiem dzieci poznawały skutki palenia papierosów. Na zajęciach z elementami dramy mogły pokazać, jak czują się ludzie w zadymionych pomieszczeniach. Znając wiele faktów dzieci mogły zaprojektować znaczek „Nie pal przy mnie”. Zaproponowały nawet, aby takie znaczki wisiały w przedszkolnych salach. Aby utrwalić zdobytą wiedzę, dzieci nauczyły się piosenki o Dinku, a także wykonały jego portret.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

28.04.2012
W sklepie
Przedszkolaki w ciągu roku poznają różne zawody. Tym razem chcieliśmy zgłębić tajniki pracy ekspedientki i w tym celu wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu spożywczego. Sympatyczna Pani Tereska oprowadziła nas po sklepie i przedstawiła nam jego wyposażenie. Wyjaśniła nam także podstawowe terminy związane z pracą w sklepie: ekspedientka, waga, kasa, paragon, towar, krajalnica. Natomiast Kacperek postanowił zupełnie samodzielnie dokonać zakupu cukierków. Poradził sobie z tym znakomicie. Dziękujemy Pani Teresce za umożliwienie nam zwiedzania sklepu i za słodką niespodziankę, którą dla nas przygotowała. Wiele dowiedzieliśmy się o pracy sprzedawcy oraz o tym, w jaki sposób prowadzi się sklep.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.04.2012
Przedszkolaki w poszukiwaniu wiosny
Nasze poszukiwania wiosny postanowiliśmy rozpocząć od skutecznego pożegnania zimy. W tym celu wykonaliśmy trzy Marzanny - słomiane kukły, symbolizujące właśnie tę porę roku. Dnia 22 marca wybraliśmy się w uroczystym pochodzie z naszymi kukłami pod salę WDK w Dąbrowie, aby tam dokonać rytuału pożegnania zimy. Rozpoczęliśmy go od krótkiej, wspólnej zabawy integracyjnej, przy której rozgrzaliśmy się i nabraliśmy ochoty na dalsze poszukiwania wiosny. Później wspólnie ustaliliśmy, jaką porę roku żegnamy, a jaką witamy. Pomogła nam w tym czarodziejska, kolorowa chusta animacyjna. Potem przyszedł czas na demonstrację słomianych kukieł i omówienie ich symboliki. Aby efektywnie odstraszyć od nas zimę zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy do piosenki o Marzannie - zimowej pannie, która powinna już na stałe od nas odejść. W ten sposób żegnaliśmy zimę, ale zastanawialiśmy się, jak przywołać wiosnę. Spróbowaliśmy ją wyczarować i udało się… „Spadła deszczu kropla plum Zawiał ciepły deszczyk szum Coś pachnie w powietrzu – kwiat Zmienia się wkoło świat A co tak śpiewa? Ptak. Czyżby przyszła wiosna? TAK!„ (L. Łącz „Już”) Otrzymaliśmy list od Pani Wiosny, w którym napisała, że zostawia nam swoje czarodziejskie przedmioty: kapelusz i różdżkę oraz liczy, że dzięki nim będziemy się świetnie bawić. Okazało się, że ruchy każdego kto ma na głowie magiczny kapelusz Pani Wiosny naśladują pozostali uczestnicy zabawy. Różdżka natomiast sprawiała, że wszystko dookoła budziło się do życia. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wczuły się w rolę rosnących kwiatów i dzięki różdżce migiem wzrastały. Później wspólnie zastanowiliśmy się, jakie są ślady wiosny wokół nas, a w przedszkolu narysowaliśmy je kredkami. Na zakończenie naszych zajęć z ogromnym entuzjazmem i radością, ponieważ udało nam się znaleźć wiosnę, odśpiewaliśmy kilka wiosennych piosenek.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

05.04.2012
Przedszkole w Dąbrowie powoli buduje plac zabaw.
„Dobre drzewo, dobrym owocem się okrywa,
dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa.”
(Wacław Potocki)

Wiadomo już od dawna, że Przedszkole w Dąbrowie potrzebuje placu zabaw; w pełni wyposażonego, a przede wszystkim bezpiecznego . Z budową takiego placu wiążą się olbrzymie nakłady finansowe. Jednak poprawa możliwości zabaw ruchowych na świeżym powietrzu dla dzieci jest ważnym priorytetem. Powoli marzenia się spełniają. Dzięki wielkiej, hojności Babć i Dziadziów, dzięki dobrej współpracy z Rada Sołecką, dzięki indywidualnym datkom Rodziców i Lokalnych Przedsiębiorców udało się wykonać pierwszy krok i zakupić basztę,pociąg i ławeczkę do naszego ogrodu. Nadeszła wiosna, chcemy aby dzieci mogły w pełni korzystać z uroków zabawy na świeżym powietrzu, a nie byłoby to możliwe bez wsparcia, które od dobrych ludzi otrzymaliśmy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

19.03.2012
Teatrzyk "Zaczarowany Las"
19.03.2012 r wystąpił w naszym przedszkolu Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza. Wystawił bajkę o tematyce ekologicznej pt. „Zaczarowany las”. Bajka doskonale ukazywała najmłodszym widzom problem ochrony przyrody i dbania o środowisko. Bohaterów nie szanujących przyrody spotkała zasłużona kara a spotkane w bajce zwierzęta sprytnie podpowiadały jak żyć w zgodzie z naturą. Nasze dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Bajkowa scenografia, kukiełki, których mogliśmy dotknąć, muzyka nagrywana studyjnie, to wszystko sprawiło, że po raz kolejny mogliśmy wyruszyć w podróż w magiczną krainę baśni.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

10.03.2012
Muzyka łączy wszystkich - saksofon
Dnia 15.03.2012 odbyło się w naszym Przedszkolu kolejne spotkanie z cyklu „Muzyka łączy wszystkich”. Tym razem gościliśmy saksofonistę – Filipa Kuzaja, a towarzyszyła mu babcia Krysia. Chłopiec uczęszcza do IV klasy szkoły podstawowej, a gry na saksofonie uczy się w ognisku muzycznym w Niepołomicach. Dzieci szybko rozpoznały instrument na którym gra, odpowiedziały do jakiej grupy należy i jak nazywa się muzyk grający na saksofonie. Zapytały Filipa, czy trudno było dostać się do ogniska i jak wyglądały tam jego początki. Nasze Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały koncertu w wykonaniu Filipa i nagrodziły go później gromkimi brawami. Dzieci chciały dowiedzieć się, jak najwięcej o tym fascynującym instrumencie. Filip przedstawił zatem budowę saksofonu oraz wyjaśnił, w jaki sposób wydobywa się z niego dźwięk. Pani Jadzia postanowiła spróbować zagrać na tym instrumencie i oczywiście udało jej się wydobyć parę dźwięków. Stwierdziła jednak, że gra na saksofonie jest niezwykle trudna i wymaga specyficznych umiejętności. Tym samym doceniła ogromny talent i możliwości naszego gościa. Dzieci pytały Filipa jak często uczęszcza do ogniska muzycznego oraz ile czasu ćwiczy w domu grę na saksofonie. Chłopiec opowiedział nam także domową anegdotę. Pasję Filipa podziela jego pies, który za każdym razem „śpiewa” do akompaniamentu chłopca. Filip wystąpił także we wspaniałym duecie z naszą Panią Dyrektor, która zagrała na keyboardzie. Na zakończenie naszego spotkania dzieci miały szansę wysłuchać w wykonaniu Filipa bardzo popularnego utworu „Sto lat”, który wraz z nim później odśpiewaliśmy. Chłopiec otrzymał od Przedszkolaków pamiątkowy dyplom. Dziękujemy serdecznie Filipowi za wspaniałą grę na saksofonie i odkrycie nam tajemnic tego instrumentu. Może dzięki tej wizycie, któryś przedszkolak postanowi rozpocząć naukę gry na saksofonie?
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

05.03.2012
Muzyka łączy wszystkich
Leszek Długosz
Muzykanci
To oni przyprowadzają Muzykę
Na Rynek
— Trotuary, korytarze metra
Kawiarniane tarasy to ich filharmonie
— Sale Pleyela
Studia nagraniowe...
Muzykanci — to oni
Nagle wśród ulicy
Chwytają za poły płaszcza
Nas — «całych w pędzie, w toku
We młynie codzienności».
Zatrzymują nas
Nagle...

9 marca 2012 r. przedszkolaki z naszego przedszkola miały przyjemność udziału w koncercie muzycznym, mającym na celu przybliżenie dzieciom świata muzyki. Dzięki uprzejmości Tatusia i Brata Nikodema, (naszego przedszkolaka) zapoznaliśmy się z takimi instrumentami jak : akordeon, gitara i skrzypce. Michał Czyż, uczeń Szkoły Muzycznej w Niepołomicach, w klasie akordeonu wystąpił z krótkim recitalem i bardzo dokładnie przedstawił dzieciom swój instrument, pozwalając oczywiście go dotknąć, przymierzyć się i spróbować jak się na nim gra. Pan Bogdan, bardzo szybko nawiązał kontakt z wszystkimi dziećmi, prezentując skrzypce i gitarę. Oprócz brzmienia instrumentów, dzieci wysłuchały również wielu ciekawych informacji; porównywały kształt instrumentów, uczyły się nazw strun, poznawały słownictwo muzyczne ( progi, basy, kalafonia itp.). Nie obyło się również bez wspólnego śpiewu, tak Pana Bogdana jak i naszej prezentacji, my wtórowaliśmy Panu , on akompaniował naszym piosenkom, wszak „Muzyka łączy wszystkich”. To dobrze, że Muzycy „przyprowadzają muzykę” w różne miejsca, to dobrze, że robią to Rodzice naszych dzieci, to dobrze, że było tak bardzo, bardzo ciekawie. Bardzo dziękujemy.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

14.02.2012
Dzień Miłości i Przyjaźni
14 lutego upłynął w naszym przedszkolu pod hasłem „Dnia Miłości i Przyjaźni”. Ten dzień był wyjątkowy za sprawą rodziców, którzy wprowadzili świetny nastrój ubierając swoje pociechy na czerwono. Czas zabawy połączony został z zajęciami dydaktycznymi, których głównym celem było kształtowanie pojęcia przyjaźni oraz budowanie więzi między dziećmi. Poprzez zajęcia i zabawę dzieci uczyły się akceptacji i wzajemnego szacunku do siebie. Główną atrakcją dnia było spotkanie się wszystkich grup. Najpierw dzieci zostały zaproszone do obejrzenia wyjątkowej inscenizacji. Pani Jadzia jako Narrator wprowadziła w świat przesympatycznych wierszy J. Brzechwy pt. „Żuk” i „Hipopotam”. Uroczą Biedronkę z wielkim przejęciem odegrała pani Asia a tytułowego Żuka – pani Kinga. Mimo wszelkich starań Żuka, Biedronka i tak wyszła za Muchomora ( tu dzielnie poradziła sobie nasza pani Edytka), „bo od środka aż po brzegi miał wspaniałe wielkie piegi”. W drugiej kolejności na scenie pojawił się Hipopotam (brawurowo zagrany przez panią Renię), który błagał Żabę (w której rolę wcieliła się pani Krysia), by została Jego żoną. Żabka nie traktując poważnie swojego adoratora, wymyśliła dla niego arcy trudne zadanie. Jednak nasi dzielni widzowie pospieszyli z pomocą i bez trudu nawlekli igłę za Hipopotama. Po gromkich brawach wszyscy utworzyli wielkie koło i odśpiewali piosenkę „Dobrze, że jesteś” dla poszczególnych grup; pani Dyrektor oraz dla pań nauczycielek. Po kilku zabawach integracyjnych wymieniliśmy się mocnymi i szczerymi uściskami. A na koniec grupy obdarowły się własnoręcznie wykonanymi upominkami, które zostały powieszone w salach i przypominają nam, że mimo różnicy wieku – Motylki mogą w każdej sytuacji liczyć na grupę Biedronek i Pszczółek. W KOŃCU OD TEGO SĄ PRZYJACIELE!!!!!!!!
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

05.02.2012
Teatrzyk Trzy Pióra
8.02.2012r. gościliśmy w przedszkolu Teatr Lalek z Nowego Sącza, który wystawił bajkę edukacyjną „Trzy pióra”. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem śledziły losy: żyrafy Cecylki, nosorożca Teodora i kameleona Leona. Zwierzątka choć nie były zadowolone ze swojego wizerunku, szybko się przekonały, że inny wygląd zewnętrzny nie przysparza im większej liczby przyjaciół. Wraz z utratą „mankamentów” swojej urody, utraciły także część siebie. Przekonały się, że to właśnie ich stary wygląd sprawiał, że byli wyjątkowi. Zapomniały, że prawdziwi przyjaciele doceniają to, kim są a nie jak wyglądają. Po przedstawieniu dzieci mogły oglądnąć lalki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

21.01.2011
Bal karnawałowy 2012
„ Dziś w przedszkolu śmiech i tańce,
Z wodzirejem mamy bal.
Przyszli różni przebierańcy,
I rozpoczął się bal.
Muzyka do tańca zagrała wesoło,
Wirują radośnie wszystkie pary w koło.”

Gdy wybiła upragniona godzina 9:30 cała sala wypełniła się dziećmi przebranymi za Księżniczki i Wróżki w sukniach lśniących i kolorowych . Przybyli też Piraci, Kowboje, Spidermani, Bat mani. Kacper T. wraz z Oskarem K. Zaprezentowali się w strojach Nindża . Wiktor K. w tym dniu był Rycerzem. W tańcu wirowały Motyle , Pajacyk, Królik, Smok Wawelski, Królewna Śnieżka , Indianin, Szeryf, Diabełek i nawet Policjant. Maja T., oraz Alicja B. przepięknie wyglądały w sukienkach Pani Wiosny . Tańczyliśmy w parach, trzymając się za uszy ,nosy ,brzuchy a nawet za kostki u nóg. Był to taniec który najbardziej podobał się wszystkim przebierańcom z różnych bajek i kreskówek . Tańczyliśmy bardzo lubiane przez dzieci „ Kaczuszki”, była Poleczka i Walczyk , a nawet wodzirej zaprosił nas wszystkich do pociągu. Wagoniki były bardzo długie wiły się i zakręcały, wirowały po całej sali. Pomimo że za oknem ,był siarczysty mróz , i cała okolica zasypana śniegiem. To w przedszkolnej sali balowej ,było bardzo gorąco bo muzyka cudnie grała , a nogi same się do tańca rwały.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

21.01.2011
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadzia w Przedszkolu w Dąbrowie
„Babcia z Dziadziem dziś świętują
Przedszkolaki im winszują
Dzisiaj wszystkie smutki precz
Święto Dziadziów ważna rzecz!!!
Dziś dla Babci słońce mamy
I całuski dla Dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa
I piosenki śpiewa wnusia.”

Kto czyta nam bajeczki i ma sposoby na wszelkie smuteczki? Kto zabawki reperuje i obrazki z nami koloruje? Oczywiście Babcia i Dziadziu, którzy zawsze mają dla nas czas i tak mocno nas kochają. Dlatego wnuczki i wnuczkowie z Przedszkola w Dąbrowie, postanowili podziękować kochanym Dziadziom za ich obecność. Przedszkolaki w dniu 20 stycznia 2012 zaprosiły swoje Babcie i Dziadziów na krótki program artystyczny i mały, słodki poczęstunek. Najmłodsi artyści z grupy Motylków, z wielkim entuzjazmem, ale i ze stresem zaprezentowali swoje umiejętności. Motylki serdecznie powitały zebranych gości, a później ślicznie wyrecytowały zabawne wierszyki o Babciach i Dziadziach. Publiczność najpierw ze łzami w oczach oglądała uroczy „Taniec Gwiazdek” w wykonaniu Motylków, aby później uśmiechać się przy żywo zatańczonym przez nich „Krakowiaku”. Motylki ofiarowały także nowonarodzonemu Panu Jezusowi wielkie czerwone serduszko i piękną złotą gwiazdę. Grupy Biedronek i Pszczółek połączyły swoje siły i razem przygotowały ciekawy program artystyczny, związany tematycznie z jasełkami. Program rozpoczął się od wejścia aniołów i ich niezwykle wzruszającego tańca, z pięknymi białymi wstążkami, które kręciły się na wszystkie strony. Aniołki poruszały się tak subtelnie i z gracją, że bardzo miło było je obserwować. Później przy dźwiękach groźnej muzyki na scenę wkroczyły diabły, a ich pojawienie się wywołało spory szum na widowni. Chłopcy doskonale wczuli się w rolę i gdy mówili swoje kwestie na sali powiało grozą. Diabełki miały dużo energii i humoru, więc rewelacyjnie zatańczyły swój diabelski taniec z widełkami. Później na scenie pojawiali się kolejni mali aktorzy, którzy recytowali świetnie wyuczone wiersze. Małego Jezuska w stajence piastowali Maryjka z Józefem, a dary składali mu przybyli poddani: pastuszkowie, trzej królowie, rolnicy, górnicy, górale, marynarze. Wokół szopki licznie zgromadziły się zastępy anielskie, złożone z naszych ślicznych dziewczynek w pięknych, białych sukniach i ze złotymi kwiatami we włosach. Między scenami wszyscy mali aktorzy przy akompaniamencie Pani Dyrektor, z wielką pasją i energią zaśpiewali wiele kolęd i pastorałek, między innymi „Dzisiaj w Betlejem”, „Dziś w stajence”, „Gore gwiazda” czy „Dziecina mała”. Ogromne wzruszenie na twarzach naszych Babć i Dziadziów pojawiało się również wtedy, gdy występowali nasi mali, ale jakże utalentowani soliści. Na zakończenie wszystkie Przedszkolaki z radością zaśpiewały piękną piosenkę dla ukochanych Babć i Dziadziów oraz ofiarowały im czułe buziaczki. Dziadziowie otrzymali także małe upominki od Przedszkolaków, które zawsze będą przypominały im o ogromnej miłości i wdzięczności, jaką darzą ich wnuczęta. Serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadziom za tak liczną obecność i te niezwykle miłe, spontaniczne reakcje na prezentowany przez nas program artystyczny. Mamy nadzieję, że z naszymi Babciami i Dziadziami pójdziemy przed siebie, aby razem oglądać ten cudowny świat i poszerzać swój horyzont wiedzy. Babciu i Dziadku, żyjcie nam sto lat!
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

21.12.2011
Ubieramy Choinkę
Już od kilku dni panuje u nas w przedszkolu przedświąteczny nastrój. Wszyscy go odczuwamy. Najpierw wizyta Pani Janinki, Babci Milenki, która zapoznała nas z bardzo ciekawym sposobem robienia bombek choinkowych. Potem „prawie” tajemnicze pudła z ukrytą smutną, zieloną nie ubraną jeszcze choinką. Z zapałem zabraliśmy się do ubierania jej. Zwłaszcza „Motylki” cieszyły się ze swojej pierwszej, wspólnej, przedszkolnej choinki. „Pszczółki” i „Biedronki”, cały obowiązek ubierania choinki przejęły na siebie, już tyyyyyle razy to robiliśmy. Panie tylko czuwały nad całością. Bardzo nam się nasze choinki podobają, zwłaszcza podczas wspólnego przy nich kolędowania. Z niecierpliwością oczekujemy pierwszej gwiazdki. A tutaj jeszcze tyle pracy......
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

16.12.2011
Pieczemy Pierniczki
„Ta choinka przybrana
Pięknie na nas zerka
Tak, upieczmy wszyscy dzisiaj
Na choinkę ciasteczka?”

Pachnie cynamonem, przyprawą do piernika, jest domowo, wesoło, pracowicie i radośnie. Praca wrze na każdej sali. Zarabiamy ciasto, wałkujemy, wycinamy i ozdabiamy. Panie w kuchni nie mogą nadążyć z pieczeniem naszych pierniczków – tyle ich jest. Musi być dużo, zabierzemy je przecież do domów, a i sami musimy spróbować tych słodkości. Gdy zabraknie pierniczków, to i posypki można, a nawet trzeba skosztować....
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

06.12.2011
Mikołaj 2011
„Białe wąsy, siwa broda ,tylko śniegu nie ma - szkoda”

„ Dzyń, dzyń, dzyń ! Słychać w dali .
Co, to ? Kto to ? Czy się pali ?
Czy to alarm pożarowy ?
Ależ nie ! Spokojne głowy!
To znak, że Mikołaj Święty,
Już rozdaje swe prezenty!”

Nie na saniach a samochodem „ Straży Pożarnej” w dniu 06.12.2011 roku przybył do Samorządowego Przedszkola w Dąbrowie Święty Mikołaj. W asyście Aniołka i dwóch Diabełków. A Mikołaja i jego pomocników przywiózł Pan Strażak. Dzieci wypatrywały Mikołaja niecierpliwie patrząc w okna. Emocje sięgały zenitu, ponieważ strach i radość dominowały w chwilach oczekiwania. W sali u Biedronek dzieci zastanawiały się czym w tym roku z powodu braku śniegu Mikołaj przyjedzie. Bardzo ciekawe pomysły to: paralotnią, busem, na rolkach , na latającym dywanie, łodzią, na rowerze , helikopterem, na hulajnodze, deskorolce. Okazało się , że tylko Wiktor zgadł. Aż w końcu przyjechał ,długo oczekiwany gość. A gdy pojawił się w sali u Motyli zapanowała radość. Dzieci chętnie zaśpiewały Mikołajowi piosenkę pt: „Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem”. Wiersz pięknie recytowali :Zosia N. Krystianek G. oraz Emilka K. Biedronki zaśpiewały piosenkę pt: „Święty Mikołaj jest tuż , tuż”.Chętnie przytulały się do Diabełka i Aniołka. Pszczoły zaprezentowały też krótki program artystyczny dzieci zaśpiewały piosenkę pt: „Nowoczesny Mikołaj tańczy rocka’’, oraz wiersz pt: „Powitanie Świętego Mikołaja’’. Dzieci namalowały rysunki dla Mikołaja , które chętnie przyjął. Mikołaj obiecał, że wróci do nas w przyszłym roku. Mikołaju zapraszamy Ciebie za rok, oraz obiecujemy , że będziemy trochę mniej psocić i postaramy się słuchać mamy ,taty i pani ! ! !
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

27.11.2011
Zabawa Andrzejkowa
„ Świeca marszczy złoty nos,
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok !
Cienie tu i cienie tam,
Pewnie przyszły wróżyć nam.....”
Danuta Gellner

Zabawa Andrzejkowa w naszym przedszkolu odbyła się w dniu 30.11.2011.roku W tym dniu wychowawcy grup przejęły rolę wróżek czarodziejek . A sale zamieniły się w magiczne komnaty. Dzieci z grupy Pszczółek bawiły się następująco:  Wypowiadanie magicznej formuły i wrzucanie grosika do miski na szczęście.  Wróżba z butów
 Wróżba kim będę w przyszłości.
 Zabawa muzyczno –ruchowa „ Muzyczna loteryjka”
 Magiczna szkatułka , a w niej kolorowe przepowiednie.
 Filiżanki z wróżbami na przyszłość.
 Lanie wosku przez ucho od klucza i rozpoznawanie kształtów.
 Praca plastyczna „ Andrzejkowy klucz”
 Słodki poczęstunek.

W grupie Biedroneczek najważniejszym punktem dnia było lanie wosku .Całe przedszkole nim pachniało .W zimnej wodzie tworzyły się powykręcane kształty, których dopiero cienie oglądane na ścianie pokazywały wróżby przyszłości. Podczas odkrywania filiżanek dużym powodzeniem cieszyły się pieniążki, natomiast obrączka spotkała się z niechęcią niektórych dzieci. Różne losy czekają na nasze dzieci w przyszłości będziemy mieli hydraulików, naukowców, odkrywców, a także artystów i lekarzy. U Motylków dzieci losowały imiona przyszłych żon i mężów. Losowały karteczki z zawodami. Była też wróżba z butów i okazało się, że pierwsza za mąż wyjdzie Emilka K. Podczas ceremonii lania wosku przez dziurkę od klucza ,pomagały Pani Gosia i Grecia. Motylki wrzucały też grosik do miseczki z wodą na szczęście, i aby wróżby się spełniły. A potem muzyka i tańce. Były zabawy w „Starego niedźwiedzia” ; „Krasnoludki” ; „Dwóm tańczyć się zachciało”. Dzieci świetnie też bawiły się tańcząc „Kaczuszki”, oraz w parach z balonikami. Ten dzień był wyjątkowy i magiczny. Wszystkie wróżby powinniśmy traktować z przymrużeniem oka ,to jest tylko wyłącznie zabawa i tradycja. To jak będzie wyglądała nasza przyszłość zależy tylko od nas samych od naszego postępowania.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

20.11.2011
Wizyta w Bibliotece
„Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.
Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej.”

Już od najmłodszych lat należy wzbudzać u dzieci zainteresowanie literaturą, dlatego Przedszkolaki z Dąbrowy wraz z Paniami, wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłaju. Przedszkolaki zostały zaproszone tam z okazji Święta Pluszowego Misia. Wcześniej grupy Biedronek i Pszczółek przygotowały ogromne plakaty, na których umieszczone zostały narysowane przez nich ilustracje kochanych Pluszowych Misiaczków. Plakaty umieszczono na wystawie w Bibliotece. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece, więc z ogromnym zainteresowaniem i zafascynowaniem obserwowały to magiczne miejsce. Panie Bibliotekarki powitały serdecznie dzieci, a następnie krótko opowiedziały o swej pracy. Panie przygotowały wspaniałe zajęcia dotyczące ukochanego przyjaciela każdego dziecka – pluszowego misia. Na samym początku z wielkim entuzjazmem przywitaliśmy się z mieszkającymi w bibliotece pluszakami, a następnie Panie opowiedziały krótką historię pluszowej zabawki. Później przyszedł czas na wspólne stworzenie rysunku naszego wesołego i chyba wyjątkowego pluszowego misia. Podczas zabawy artykulacyjnej natomiast wyruszyliśmy na wymyślone zakupy do sklepu z zabawkami. Nie zabrakło rozmowy na temat naszych ukochanych pluszowych misiaczków i tych misiów, żyjących w różnych, naturalnych środowiskach. Dowiedzieliśmy się także, jak należy zachować się podczas nieoczekiwanego spotkania z wielkim niedźwiedziem. Ważnym momentem podczas wizyty w bibliotece, było zapoznanie się z książkami, w których autorzy opisują przygody zabawnych, sympatycznych, ale czasem mało zaradnych misiów. Wypożyczyliśmy również kilka książek, w których głównymi bohaterami są wesołe misie. Na zakończenie nauczyliśmy się śmiesznej misiowej wyliczanki. Całe spotkanie odbyło się w niezwykle miłej atmosferze. Dziękujemy serdecznie Pani Wiesławie Cyz za zaproszenie nas do biblioteki i tak wspaniałe zorganizowanie nam pobytu w tym miejscu. Wycieczka do biblioteki była dla dzieci wielką atrakcją i pozostanie w ich pamięci na długo. Na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy bibliotekę, aby kolorowe książki, książki ulubione - obrazkami, literkami przemówiły do nas.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

20.11.2011
Wizyta w Ośrodku Zdrowia
Jednym z zadań przedszkola jest budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym i wyposażenie dzieci w umiejętności potrzebne im w pokonywaniu różnych trudnych sytuacji w życiu. Niewątpliwie stresującym momentem dla każdego dziecka jest wizyta u lekarza. W ramach oswojenia przedszkolaków z tematem zdrowia, chorób, lekarzy, badań wybraliśmy się do Ośrodka Zdrowia w Kłaju. Zwiedziliśmy, z niezwykle miłym i sympatycznym przewodnikiem – panią Marysią Prochwicz, cały budynek Ośrodka. Najpierw obejrzeliśmy gabinet, w którym lekarze przyjmują dorosłych pacjentów, a następnie przeszliśmy do gabinetu dla małych pacjentów. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziły różnorodne wagi i urządzenia do mierzenia, znajdujące się w gabinetach. Niektórym nawet udało się zmierzyć i zważyć. Pani Marysia zaprowadziła nas także do gabinetu, w którym dzieci mogły zobaczyć, w jakich warunkach i w jaki sposób pobierana jest krew. Było wielu odważnych przedszkolaków, którzy usiedli na fotelu i myśleli, że przekonają się, jak wygląda ta czynność w praktyce. Jednak nikomu krew nie była w tym dniu pobierana. W ośrodku zobaczyliśmy aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego oraz urządzenia do wykonywania EKG i USG. Później odwiedziliśmy gabinet stomatologiczny. Dowiedzieliśmy się od Pana Doktora, że lepiej zapobiegać chorobom ząbków niż je leczyć. Dlatego też wizyty u stomatologa powinny być regularne, a nie tylko w momencie, gdy bolą nas ząbki. Po tym spotkaniu nasze Przedszkolaki na pewno nie będą bały się wizyt u stomatologa. Następnie obejrzeliśmy gabinet rehabilitacyjny, który wzbudził nasze największe zainteresowanie. Dzieci chciały wypróbować każde urządzenie, znajdujące się w tej sali, więc próbowały powspinać się na drabinkach, podnosić ciężarki, jeździć na rowerku treningowym czy pohustać się na ogromnej piłce. Na zakończenie naszej wizyty w ośrodku udaliśmy się do punktu aptecznego. Dziękujemy serdecznie Pani Marysi Prochwicz – babci Amelki i Kacperka, za umożliwienie nam realizacji zamierzeń tej wycieczki. Dzięki wyprawie do Ośrodka Zdrowia przedszkolaki zrozumiały, że jest to miejsc im przyjazne i nie muszą bać się wizyt tam.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

10.11.2011
Teatrzyk Miś Tymoteusz
3 listopada 2011 r dzieci z obu starszych grup : „Pszczółek” i „Biedronek”, udały się do Kłaja, gdzie w Sali Widowiskowej Urzędu Gminy obejrzały spektakl wystawiany przez Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce pt. „ Miś Tymoteusz Rym Cim Ci”. Przedstawienie to było zrealizowane przy udziale finansowym Ministra Kultury, a organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłaju. Każde dziecko przyniosło w tym dniu swojego ulubionego Misia i razem z nim uczestniczyło w przygodach głównego bohatera. Dzieci bardzo te przygody przeżywały i pomagały Misiowi w wykonaniu zadań ile mogły : przeliczały, podpowiadały, śpiewały, skandowały z aktorami. Smuciły się kiedy Miś żegnał się ze swoim Przyjacielem Pieskiem i bardzo cieszyły się kiedy wszystko dobrze się skończyło. Miło było patrzeć na rozbawione i zaciekawione buzie dzieci, ściskających w ręku misie. Nasza przygoda z biblioteką się jeszcze nie kończy. Wszystkie dzieci po powrocie do przedszkola narysowały , na prośbę Pani Bibliotekarki – misie . I w niedalekiej przyszłości zawieziemy je do biblioteki w Kłaju, aby stworzyły tam pamiątkę, po naszym miłym spotkaniu z teatrem.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

01.11.2011
Pamiętamy o tych, którzy odeszli…
Listopad jest miesiącem, w którym wspominamy wszystkich zmarłych. Przedszkolaki z Dąbrowy wiedzą, że 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Zapoznały się także dokładnie z polską tradycją, która nakazuje tym dniu odwiedzić groby naszych bliskich, zapalić znicze, złożyć kwiaty i wieńce. Grupy Biedronek i Pszczółek postanowiły, więc w dniu 28 października wybrać się na cmentarz, aby uczcić pamięć tych, których nie ma już pośród nas. Symbolem pamięci o zmarłych jest ogień, dlatego przedszkolaki zabrały ze sobą znicze, które zapaliły na grobach bliskich krewnych i przyjaciół. Sporo zadumy wywarł na nas grób Pani Beaty – Przyjaciela naszego Przedszkola i Przyjaciela Człowieka. Takich ludzi się nie zapomina. Jej Dobroć będzie trwała i my ją ocalimy od zapomnienia, przychodząc tutaj i wspominając Jej życzliwość. W alei przy cmentarzu, dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały wystawę plenerową pt. „Św. Stanisław BM – Nauczyciel Narodu” w fotografii Adama Bujaka. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, jak co roku zresztą, pod pomnikiem „Skrzydło”, upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Odczytaliśmy nazwiska mieszkańców Dąbrowy, którzy zginęli w walce z okupantem. Dzieci zapaliły znicze ku pamięci ludzi, którzy walczyli o naszą Wolność. Uczmy dzieci pamięci o Zmarłych, przecież to dzięki nim - my jesteśmy.
Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
(J. Kulmowa)

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

25.10.2011
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE MOTYLKI
„Idzie sobie przedszkolaczek
Śpiewa tańczy oraz skacze
Dziś też powód ma do śmiania
Bo to dzień jest pasowania”


Pasowanie na przedszkolaka to uroczystość która odbyła się 25.X.2011 roku w przedszkolu w Dąbrowie. Zostali zaproszeni także goście, którzy zaszczycili swoją obecnością. Były to dzieci z grupy „Biedronki” wraz z wychowawcą Panią Renatką. Przybyła też grupa „Pszczółki” z Panią Dyrektor. Wszystkie „Motylki” w tym wyjątkowym dniu były ubrane na galowo, radosne i uśmiechnięte. I nikt już nie płakał. Był to dowód na zakończenie okresu adaptacji, a rozpoczęcie radosnych lat pobytu w przedszkolu. Był to dla niektórych dzieci pierwszy ważny debiut przed szerszą publicznością. „Motylki” zaprezentowały program artystyczny. Akt pasowania przypadł Pani Dyrektor. Wszystkie dzieci były po kolei oficjalnie pasowane na przedszkolaków za pomocą magicznego pióra. Dzieciom zostały też wręczone dyplomy. Miłą niespodziankę przygotowały też dzieci z grupy „Pszczółki” i „Biedronki”. Zaśpiewali piosenki: „Przedszkole – drugi dom”, „Kolega z przedszkola”. Akompaniowała i pięknie nutki wygrywała Pani Dyrektor. Delegacja z grup starszych rozdała nowoprzyjętym dzieciom do społeczności przedszkolnej breloczki „Misie”. Słodycze i balony też były i uśmiechniętym „Motylkom” ogromną radość sprawiły.

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE MOTYLKI
GRUPA WIEKOWA: 2,5 – 3 latki
25.X.2011 rok
Prowadząca: Krystyna Dybczak
OBSZAR EDUKACYJNY:
- Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie.
CELE:
Ogólne:
• Wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola.
• Przyjęcie do społeczności przedszkolnej nowych dzieci.
• Uczestniczenie w uroczystościach przedszkolnych.
• Zaprezentowanie umiejętności dzieci nabytych w przedszkolu.

Operacyjne:
• Dzieci biorą udział w uroczystości.
• Dzieci recytują wiersze, śpiewają piosenki.
• Pokonują leki przed występami publicznymi.
• Dzieci poznają kolegów ze starszych grup.
METODY:
Czynne, słowne, aktywizujące.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Scenografia, czapeczki, emblematy z imieniem na tasiemce, płyta CD, pióro pawie,

Dyplomy.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Powitanie gości przez wychowawcę.
2. Recytacja wiersza J. Suchorzewskiej „Mam 3 lata” (wszystkie dzieci).
Mam trzy lata, trzy i pół
Brodą sięgam ponad stół
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka
Tańczę, kiedy gra muzyka
Umiem wierszyk o koteczku
O tchórzliwym koziołeczku
I o piesku, co był w polu
Nauczyłem się w przedszkolu
3. Piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek”
Jestem sobie przedszkolaczek
Nie grymaszę i nie płaczę
Na bębenku marsza gram
Ram, tam, tam/ 2x
Mamy tu zabawek wiele
Razem bawić się weselej
Bo kolegów dobrych mam
Ram, tam, tam/ 2x
4. Wiersz – (dziewczynki)
Jestem duża, byłam mała
Wróżka mnie zaczarowała
I urosły moje nóżki
I urosły moje ręce
Patrzcie jak urosłam cała
Chociaż byłam taka mała.

5. Wiersz – (chłopcy)
Tak się nudziłem, gdy byłem sam
Teraz w przedszkolu kolegów mam
Co dzień od rana czekam tej chwili
Gdy będą ze mną koledzy mili.
6. Piosenka „Ola i liście”
Poszła Ola na spacerek
Na słoneczko na wiaterek
A tu lecą jej na głowę
Liście złote i brązowe 2 x
Myśli Ola liści tyle
Zrobię bukiet już za chwile
Tu czerwony, tam zielony
I bukiecik już gotowy. 2 x
7. Pasowanie – (nauczyciel)
Kalendarz dziś ważną datę wskazuje
Bo Pani Dyrektor na PRZEDSZKOLAKA WAS PASUJE
Więc zapraszam do „Ślubowania”.
Wyciągnijcie dwa paluszki
Równiuteńko złączcie nóżki
Wszystkiego uważnie słuchajcie
I wyraźnie powtarzajcie.
8. Wychowawca odczytuje kolejne wersy „Ślubowania”, po każdym przeczytanym zdaniu dzieci powtarzają „ŚLUBUJĘ”.
• UŚMIECHAĆ SIĘ CODZIENNIE I UCZYĆ SUMIENNIE – ŚLUBUJĘ
• KOLEGOM POMAGAĆ DUŻYM I MAŁYM – ŚLUBUJĘ
• ROSNĄĆ RODZICOM I PANIĄ NA CHWAŁĘ – ŚLUBUJĘ
• RODZICĄ PRZYNOSIĆ WIEŚCI WSPANIAŁE – ŚLUBUJĘ
9. C.D. Pasowania
Panią Dyrektor tu zapraszamy
Dla Pani specjalne zadanie mamy
Chcemy poprosić o „Pasowanie”
Przedszkolakiem nich każdy się stanie.
10. Wystąpienie Pani Dyrektor, dokonanie przez nią „Pasowania” „Piórem” poszczególne dzieci według formuły: „Pasuję Ciebie na wesołego i grzecznego przedszkolaka”.
11. Wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów.


Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

22.06.2011
Zakończenie Roku Przedszkolnego 2010/2011
Dnia 21 czerwca 2011 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego z udziałem rodziców naszych kochanych Przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęły Maluszki i jako pierwsze zaprezentowały swoje umiejętności. Martynka pięknie wyrecytowała wierszyk na powitanie przybyłych gości. Wszystkie dzieciaczki z grupy młodszej zatańczyły taniec Batii Strauss do muzyki instrumentalnej oraz poleczkę „Taniec Pajacyka z Misiem”. Na zakończenie z pełnym entuzjazmem i ile sił w ich małych gardełkach zaśpiewały piosenkę na powitanie lata. Grupa średnia pożegnała przedszkole podróżując po świecie. Płynęli statkiem niczym Sindbad Żeglarz po morzach i oceanach. Odwiedzili Hiszpanię, gdzie zatrzymali się na corridzie i zatańczyli Taniec Hiszpański. Poznając Wielką Brytanię zaśpiewali w języku angielskim, którego przez cały rok uczyła ich przemiła Pani Magda. Zatrzymali się także w Czechach, gdzie zatańczyli narodowy taniec tego kraju czyli Polkę. Średniaki nie zapomniały oczywiście o Polsce, gdzie ich „podróż dobiegła końca. W każdym porcie czeka Rodzina. Czeka tam Mama, która łzę strąca, patrząc szczęśliwa na swego syna. Patrzy też Tata: dumny wesoły, gdy jego córka do domu wraca. Miło jest Ziemię opłynąć dookoła, ale do domu czas już powracać. Średniaki podziękowały tym samym kochanym Rodzicom za ich trud i miłość oraz złożyły życzenia z okazji ich święta. Na koniec dzieci z grupy średniej serdecznie pożegnały swoich starszych kolegów, odchodzących już do szkoły, życząc im: „Powodzenia na pokładzie statku o nazwie szkoła. Pamiętajcie: Do szkoły nie chodzą anioły!” Starszaki zaprosiły zgromadzonych gości w podróż po Europie. Była to podróż dość niezwykła, bowiem taneczna. Na wycieczkę dzieci wyruszyły pociągiem, w rytm dobrze znanej wszystkim piosenki. Najpierw odwiedzili Węgry. Wiadomo, że Polak i Węgier to dwa bratanki, więc wspólnie się tam zabawili i wesoło zatańczyli Taniec Węgierski. Później sympatyczny konduktor zagwizdał i starszaki odjechały zwiedzać Grecję. Jednak zanim to uczyniły chętnie grecką Zorbę w kole zatańczyły. Później pociąg ruszył do Rosji, gdzie przy pięknych narodowych melodiach starszaki zatańczyły rytmiczny Taniec Rosyjski. Podróż dzieciaki z grupy starszej zakończyły w Polsce. Wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu, ponieważ nie ma jak u kochanej mamy i czułego taty. Dlatego też starszaki znalazły w swej podróży czas, aby ślicznie podziękować Rodzicom za trud włożony w ich wychowanie i złożyć im serdeczne życzenia z okazji Dnia Mamy i Taty. Wszystko co dobre niestety szybko przemija. Ta niezwykła podróż starszaków w marzeniach również dobiegła końca, podobnie, jak dobiegł końca rok przedszkolny. Po wakacjach niestety nie będzie już cała ta ich grupka wesoła, bo większość starszaków z radością powita szkoła. Dzieciaki żegnały kochane przedszkole piękną i wzruszającą piosenką: „To były piękne dni, przedszkolne piękne dni. Chyba po nocach będą mi się śnić. Wspólna nauka i wspólne zabawy, gry. To były najpiękniejsze z wszystkich dni”. Uroczystość przebiegła w niezwykle miłej i wzruszającej atmosferze. Dziękujemy wszystkim tak licznie przybyłym gościom za ich obecność i docenienie tym samym pracy, jaką poszczególne grupy i ich Wychowawczynie włożyły w przygotowanie prezentowanych przedstawień.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.06.2011
Wycieczka do Borku
13 czerwca nadszedł oczekiwany długo dzień wycieczki do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku koło Bochni. Dwoma autokarami wyruszyliśmy w poszukiwaniu przygody. Program, który gospodarze Ośrodka nam przygotowali obfitował w wiele atrakcji. Przenieśliśmy się do bajkowej krainy noszącej nazwę „Świata Solnych Skał”. Korzystaliśmy tam z interaktywnego placu zabaw, gdzie zapoznaliśmy się z historią wydobycia soli, wysłuchaliśmy legend związanych z historią powstania Kopalni Soli w Bochni w oparciu o zwiedzanie miniatury osady górniczej. Podczas tej podróży bawiliśmy się w gry i zabawy przeprowadzane przez animatorów: poszukiwanie Ducha kopalni - Skarbnika, układanie puzzli, naśladowaliśmy pracę górnika, pokonywaliśmy mury obronne, zdobywaliśmy zamkowe wieże, wędrowaliśmy kopalnianymi korytarzami, pływaliśmy na statku, który rozwoził sól do różnych krajów świata oraz szukaliśmy drogi w wielkim labiryncie. Oczywiście nie mogło zabraknąć górniczej strawy, którą z wielkim smakiem wszyscy zjedliśmy. Kolejnym etapem naszych zajęć była wizyta w mini zoo, gdzie zobaczyliśmy egzotyczne zwierzęta takie jak: struś afrykański, lama peruwiańska i nasza rodzima koza. Zaproszono nas również na przejażdżkę zadaszonym wozem taborowym. Niestety czas szybko minął, musieliśmy już wracać do przedszkola. O mile spędzonym czasie świadczą zmęczone, ale uśmiechnięte miny w autobusie, a przede wszystkim sen, który zmorzył bardzo wielu niedawnych górników.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

10.06.2011
Piknik 2011
Kolejny już raz gościliśmy u Państwa Madejów na pikniku. Takie wspólne spotkania wszystkich grup bardzo nas integrują, uczą wrażliwości podczas współdziałania z kolegami, opiekuńczości względem siebie, a zwłaszcza względem dzieci od nas młodszych, mamy szansę na zdrową rywalizację, gdzie nie tylko zwycięstwo jest ważne, ale sama możliwość wspólnej zabawy jest nieoceniona. Wielkie były tam możliwości. Kącik sportowy zapraszał do zawodów, kącik „wspinaczkowy” zachęcał do zdobywania .....niewielkiego pagórka, kącik „domowy” pozwolił w cieniu drzewa ukryć się z wózkami i opiekować się lalką, albo cierpliwą Oliwką; kącik animacyjny proponował zabawy chustą, kącik rysunkowy prosił się o wykonanie prac plastycznych- niestety wyjątkowo przegrywał z zabawami ruchowymi. Największe uznanie miał kącik „gastronomiczny” ; niektórzy nie opuszczali miseczki pełnej smakołyków nawet przez chwilę. Wszystko co dobre szybko się kończy, wracaliśmy bardzo zmęczeni, ale z kolorowymi balonami w rękach i bardzo szczęśliwi z tak mile spędzonego dnia. Miejmy nadzieję, że.....do zobaczenia za rok u Madejów?

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

01.06.2011
Dzień Dziecka w ogródku przedszkolnym


„Pierwszego czerwca dzieci święto swoje mają
I przez cały rok na ten dzień czekają”

1 czerwca to dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. W Przedszkolu Samorządowym w Dąbrowie. Dzień Dziecka obchodzony był bardzo uroczyście. W słonecznej aurze, w ogrodzie przedszkolnym zorganizowano dla dzieci wiele atrakcji. Przedszkolaki brały udział w licznych zabawach konkursowych i zawodach sportowych m.in.:
• Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
• Rysowanie kolorową kredą po chodniku.
• Granie w kręgle zrobione z butelek po napojach.
• Zawody w chodzeniu na szczudłach.
• Pełzanie przez tunel.
• Konkurs na najpiękniejszą budowlę z piasku.

Największym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny. Malowanie farbami plakatowymi na sztalugach pt.: „Moje marzenia”. Ogromną radość dzieciom sprawiły wzory namalowane flamastrami na skórze twarzy i rąk. Na salach czekał na dzieci poczęstunek .Było wiele słodkości i owoców.
Wszystkim dzieciom z okazji święta składamy najlepsze życzenia: Dyrektor, Nauczyciele i Personel przedszkola.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

29.05.2011
Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie starszej


„Chodźcie wszyscy tu do koła,
zabawimy się wesoło.
Witam Was wszyscy wraz,
na wspólną zabawę nadszedł czas.”

Na zajęcia Starszaków w dniu 25 maja zaproszeni zostali ich ukochani Rodzice. Gości bardzo licznie przybyli, dlatego z uśmiechem na ustach i pełni energii rozpoczęliśmy naszą wspólną zabawę. Najpierw Starszaki powitały swoich Rodziców piękną piosenką. Przygotowanych na ten dzień ćwiczeń i pląsów było bardzo wiele, ale zaczęliśmy od krótkiej, ale jak się okazało bardzo śmiesznej zabawy integracyjnej. Naszym zadaniem w krótkim czasie było między innymi: dotknięcie jak największej liczby kolan, uściśnięcie jak największej liczby dłoni czy spojrzenie głęboko w oczy jak największej liczbie osób. Później przeszliśmy do głównej części zajęć, podczas której odgadywaliśmy zagadkę obrazkową, wysłuchaliśmy wiersza, tańczyliśmy ze wstążkami, uzupełnialiśmy rymowanki. Był także czas na zabawy matematyczne, czyli liczenie owadów na łące oraz słuchanie opowieści matematycznej na podstawie której dodawaliśmy i odejmowaliśmy na liczmanach. Na zakończenie zajęć pracowaliśmy w grupach i stworzyliśmy dmuchając rurkami na krople z farby, piękne obrazy wiosennej łąki. Sposób wykonania tych prac był dość nietypowy, dzięki czemu zadanie to sprawiło ogromną radość zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Gości pożegnaliśmy naszą ulubioną grupową piosenką czyli „Bujanym walczykiem”. Dziękujemy Rodzicom za ich obecność i wspólną zabawę. Ten dzień był bardzo miły i na pewno oprócz zdjęć, pozostaną nam także urocze wspomnienia.

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie starszej
Data: 25.05.2011
Grupa wiekowa: dzieci 5 – 6 letnie
Prowadząca: Joanna Fornal
Temat kompleksowy: Zabawy w lesie i na łące.
Temat dnia: Matematyczna łąka.
Cele ogólne:
- zapoznanie z owadami żyjącymi na łące i kwiatami na niej występującymi,
- doskonalenie umiejętności przeliczania elementów zbioru w zakresie 10,
- kształtowanie umiejętności wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania na konkretach
w zakresie 10 - doskonalenie sprawności fizycznej i manualnej,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zgodnie współpracuje z innymi dziećmi,
- uczestniczy w zbiorowym śpiewie piosenek,
- sprawnie i prawidłowo wykonuje określone polecenia,
- porusza się w rytm muzyki,
- odgaduje, co znajduje się na ilustracji, widząc jedynie niektóre jej części,
- uważnie słucha wiersza i odpowiada na pytania z nim związane,
- mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym,
- tańczy oraz porusza wstążką w rytm muzyki i zgodnie z poleceniami nauczyciela,
- prawidłowo wskazuje lewą i prawą stronę,
- dobiera rymy do rymowanek dotyczących zwierząt żyjących na łące oraz kwiatów tam występujących,
- przelicza elementy zbioru w zakresie 10,
- rozpoznaje cyfry jako znaki graficzne liczb,
- porównuje liczbę elementów dwóch zbiorów, - uważnie słucha opowieści matematycznej i wykonuje określone polecenia z nią związane,
- dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 10,
- bawi się zgodnie z zgodnie i bezpiecznie z wykorzystaniem chusty animacyjnej,
- zapamiętuje przyporządkowane danemu kolorowi zwierzę i przebiega pod chustą w odpowiednim momencie,
- wykonuje prace plastyczną „Kolorowa łąka” poprzez rozdmuchiwanie kropel farby w różnych kolorach w różny sposób (z zielonych kropel powstaje trawa, z innych kolorowych kropel stworzone będą zwierzęta i kwiaty), - zapamiętuje określony układ choreograficzny i tańczy zgonie z nim.


Metody pracy:
- podające: objaśnienie, opis,
- praktyczne: pokaz, ćwiczenia produkcyjne, metoda przewodniego tekstu,
- eksponujące: ekspozycja.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Pomoce dydaktyczne: emblematy z kolorowymi motylami, płyta CD ze skoczną i relaksacyjną muzyką oraz utworem „Walc a-moll op. posth.” F. Chopin , polecenia na karteczkach, ilustracja przedstawiająca łąkę, wiersz I. Salach „Łąka”, kolorowe wstążki, rymowanki dotyczące mieszkańców łąki i kwiatów na niej występujących, po 10 wyciętych z kartonu: pszczół, biedronek i motyli; kartoniki z cyframi 1-9 dla każdego dziecka, 4 obręcze, ilustracje przedstawiające określoną liczbę biedronek, 10 liczmanów dla każdego dziecka, małe obręcze dla każdego dziecka, opowieść matematyczna „Na łące”, chusta animacyjna, kartony papieru, farby, rurki do napojów, fartuszki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa ze śpiewem „Chodźcie wszyscy tu do koła”
i rozdanie emblematów z kolorowymi motylami. 2. Zabawa integracyjna „Krótkie polecenia przy muzyce”.
3. Zagadka obrazkowa „Łąka” i przeniesienie się na łąkę przy muzyce relaksacyjnej.
4. Słuchanie wiersza I. Salach „Łąka” (załącznik nr 1) i jego omówienie.
5. Zaproszenie do „Tańca motyli” z kolorowymi wstążkami.
6. Kończenie rymowanek (załącznik nr 2) dotyczących mieszkańców łąki i kwiatów znajdujących się na niej.
7. Ćwiczenia w liczeniu „Matematyczna łąka”:
- liczenie pszczół, biedronek i motyli oraz wybieranie kartonika z odpowiednią cyfrą,
- porównywanie liczby owadów.
8. Zabawa „Biedronkowy berek”.
9. Opowieść matematyczna „Na łące” (załącznik nr 3) i ilustrowanie jej liczmanami.
10. Zabawa z chustą „Kolorowa łąka”
11. Praca plastyczna w grupach „Wiosenna łąka”.
12. Zakończenie zajęć – zabawa ze śpiewem „Bujany walczyk”.
Zabawa dodatkowa – taniec „Els nitos”.
Załącznik nr 1
Łąka tylu ma mieszkańców,
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!
Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka,
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.
Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.
Załącznik nr 2
Piegowata dama. Po łące chodzi od rana. Wygrzewa się w promykach słonka. To maleńka ……
Ma żółty środek, białe płatki, łodyga u niej wiotka. Ten łąkowy kwiat to ….
Czy to fruwają kwiaty? Jest ich tyle. – Nie! To ……
Nie liść - a na łące i zielony, nie zegar - a cyka jak szalony
Nie w stajni - skacze wolny. Już wiemy - to...
Czerwone jak gotowane raki - to ….
Lata, lata obok czoła. To miodna ….
Trawa, kwiaty, biedronka – to na pewno ….
Załącznik nr 3 Był piękny słoneczny dzień. Jaś i Małgosia wybrali się na łąkę.
Szli wąską ścieżką. Podczas drogi podziwiali młode listki na drzewach i kolorowe kwiaty.
Gdy dotarli na łąkę Małgosia zobaczyła biedronki. Szybciutko je policzyła. Było ich siedem. Nagle 4 biedronki odleciały. Ile biedronek zostało?
W chwili kiedy Małgosia z podziwem przyglądała się biedronkom, Jaś z uwagą obserwował brzęczące osy. Trzy siedziały na żółtej główce mlecza a jedna fruwała nad nimi. Ile os zobaczyły Jaś?
Nagle uwagę dzieci zwróciły kolorowe motyle. Było ich sześć, ale niestety pięć szybko odleciało. Ile motyli zostało?


Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

14.03.2011
„Niech żyje bal… „ czyli zabawa karnawałowa w naszym przedszkolu.


W karnawale wszyscy urządzają bale. Przygotowują kolorowe stroje, przebierają się i wesoło bawią się w rytm skocznej muzyki. Przedszkolaki z Dąbrowy również wzięły udział w takim hucznym balu karnawałowym, który odbył się 3 marca 2011. Dzieci przybyły do przedszkola w przepięknych, niezwykłych strojach. Każdy przedszkolak w tym dniu wyglądał i na pewno czuł się wyjątkowo. Na balu najliczniejszą grupę stanowiły księżniczki i wróżki, a także spidermeni, batmani, supermeni, rycerze. Swoją obecnością zaszczycili nas także Czerwony Kapturek, Scooby Doo, Indiana Jones, Hannah Montana oraz wiele innych, bajkowych i filmowych postaci. Tegoroczną zabawę karnawałową poprowadził Pan Wodzirej, który pięknie przygrywał nam także do tańca na keyboardzie. Bal rozpoczął się od uroczystego powitania wszystkich przedszkolaków i zaprezentowania przez nich swoich strojów. Później przedszkolaki cały czas radośnie poruszały się w rytm muzyki, głośno śpiewały piosenki, a w przerwach między tańcami chętnie uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach. Podczas balu był także czas na słodki poczęstunek. Tego dnia obchodziliśmy tłusty czwartek, więc dzieciaki zajadały się pysznymi pączkami, chrustem i innymi smakołykami. Niestety podczas wspaniałej zabawy, w miłym towarzystwie czas tak szybko mija, więc ze smutkiem musieliśmy zakończyć nasz bal karnawałowy. Pozostaną nam jednak urocze wspomnienia i piękne zdjęcia.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

06.12.2010
Wizyta Świętego Mikołaja


„6 grudnia -ktoś puka,
Wielkiej Grzeczności szuka
Przychodzi z Nieba , z Pomocnikami
Czy może zechce dłużej zostać z nami???”


Nadszedł ten oczekiwany od dłuższego czasu dzień. Dzień odwiedzin Świętego Mikołaja .Jakież podniecenie od samego rana towarzyszyło dzieciom i chyba nie tylko dzieciom w przedszkolu. Ile razy ćwiczyliśmy piosenki, ile razy spoglądaliśmy na zegarek, pytając Panie: „Długo jeszcze?”. Ile razy podbiegaliśmy do okna, a może już.....?.Ile razy serce zamierało, gdy słychać było czyjeś kroki na korytarzu? Wytrzymaliśmy! Przyszedł! Gość tak bardzo oczekiwany! Wszedł do przedszkola w towarzystwie dwóch pomocników Ślicznego Aniołka i Wesołego Diabełka. Najpierw zastukał do sali Maluszków. Roziskrzone oczy wpatrywały się w Gości może z niewielkim onieśmieleniem., ale bardzo dzielnie. Nikt się nie bał i , o dziwo , nikt nie płakał. Niektórym z nas troszeczkę pomogła Pani Joasia odebrać ciężki prezent, zwłaszcza, że ona też po raz pierwszy przeżywała spotkanie z naszym corocznym Gościem. Maluszki wdzięcznie zaśpiewały piosenki Mikołajowi o tym jak jedzie samochodem, jak wędruje po świecie. Troszkę próbował rozrabiać Diabełek - zabierał prezent Adriankowi, ale dzielny Maluch walczył o swoje, zwyciężając przeciwnika. Maluszki pełne wdzięczności za piękne prezenty, tuliły się do mięciutkiego Mikołaja. Teraz kolej przyszła na Średniaki. Święty Mikołaj ze swoja Świtą przyszedł i do nas. Dzieci zachwycone, chciały siedzieć jak najbliżej krzesła Mikołaja, każdy chciał go dotknąć, sprawdzić, czy futerko jest naprawdę mięciutkie. Mikołaj poprosił nas o piosenkę –zaśpiewaliśmy, my poprosiliśmy Mikołaja, Diabełka i Aniołka o taniec – wspólnie zatańczyliśmy. Co prawda Mikołaj, Biedaczek bardzo zmęczony, długo dawał się namawiać, ale wreszcie udało się (całkiem nieźle tańczy – mimo sędziwego wieku!). Złożyliśmy Mikołajowi życzenia imieninowe, odśpiewaliśmy 100 lat i.....wreszcie dostaliśmy upragnione prezenty. Oj, ile radości!!! Prezenty naprawdę piękne! Najtrudniej jak zwykle Starszakom, skąd wziąć tyle cierpliwości ? Jest! Dotarł! Mimo, że to już kolejne nasze spotkanie z Mikołajem, nie brak i tutaj emocji. Śpiewamy dla Niego najpiękniej jak potrafimy, a potrafimy bardzo ładnie. Jak zwykle Diabełek psoci, dotyka każdego swoim brudny palcem, brudzi nasze nosy, czoła, policzki, ale nikt się nie gniewa! Odwrotnie, każdy chce być brudny i nie pozwala się umyć! Aniołek uspokajał co prawda tego rozrabiakę Diabełka, ale Diabeł, jak to Diabeł, zawsze musi cos nabroić. Aby Święty Mikołaj nie miał wątpliwości, kogo zawsze będziemy słuchać, podarowaliśmy Gościom własnoręcznie wykonane aniołki. Tak samo ładne, jak ten, który nas odwiedził. Podczas rozdawania prezentów również wszyscy byli bardzo dzielni, przytulali się do Mikołaja, siadali Mu na kolanach, nawet Pani Dyrektor zrobiła sobie z Gośćmi zdjęcie. Mikołaj porozmawiał z nami o przedszkolu, naszych ulubionych zabawach i chętnie pewnie zostałby dłużej, ale inne dzieci też na Niego czekały. Przyszedł sprawdzić jeszcze jak pięknie zjadamy obiad i odjechał dawać radość innym dzieciom. Szkoda było się rozstać, ale Mikołaj obiecał, że przyjedzie do nas za rok. Bardzo lubimy tego miłego, starszego Pana. Będziemy czekać!

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

25.11.2010
Święto Pluszowego Misia w naszym przedszkolu


„Klawy do zabawy, zwyczajny z wystawy.
Pogodny i wesoły, niesforny mały miś.
Radosny i kochany, maluchom oddany.
Odważny i wesoły, nieduży, śmieszny miś.”Dnia 25 listopada na całym świecie obchodzone jest Święto Pluszowego Misia. Przedszkolaki z Dąbrowy również hucznie świętowały urodziny tego niesfornego, ale bardzo radosnego pluszaka. Każde dziecko przyniosło w tym dniu do przedszkolaka swojego kochanego pluszowego przyjaciela. Wszystkie misie były niezwykłe i zachwycały swoją wielkością, kolorystyką, miękkością. Dzieci z czułością tuliły je w ramionach, co było niezwykle wzruszającym widokiem. Chętnie także prezentowały swoje misiaczki, opowiadały historie z nimi związane. Świętowanie urodzin pluszowego misia rozpoczęliśmy oczywiście od odśpiewania mu tradycyjnego „Sto lat”. Nie mogło zabraknąć także urodzinowego tortu, który starszaki wykonali zupełnie samodzielnie. Wprawdzie tylko z kartonu, ale był bardzo okazały i na jego szczycie pojawiły się nawet świeczki. Maluszki otrzymały od solenizanta specjalny list. Pluszowy miś dziękował w nim za zorganizowanie tak wspaniałego przyjęcia urodzinowego i życzył im udanej zabawy. Cały dzień wesoło bawiliśmy się razem ze swoimi misiami. Wspólnie tańczyliśmy przy piosenkach „Jadą misie” i „Misie dwa”, intensywnie gimnastykowaliśmy się. Próbowaliśmy odgadywać misiowe zagadki, nauczyliśmy się wierszyka „Miś”, pomagaliśmy misiom prawidłowo się ubrać. Wszystkie grupy stworzyły także własnoręcznie swoją galerię misiowych postaci. Starszaki malowały sylwety pluszowych misiów farbami, średniaki wyklejały je futerkiem, a maluszki ozdabiały kulkami z bibuły. Był również czas na poczęstunek czyli misiowe małe co nieco. Dzieci spróbowały miodu z ciasteczkami i określały jak smakuje ten misiowy przysmak. Na zakończenie wykonaliśmy wspólną fotografię ze swoimi kochanymi Misiami. Przedszkolaki z Dąbrowy na pewno są i już zawsze będą Przyjaciółmi Pluszowego Misia. Maluszki otrzymały nawet odznaki, które mają o tym świadczyć.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.11.2010
Audycja muzyczna „Poznajemy instrumenty – harfa”


„Harfa ma 47 stron,
7 pedałów i ramy,
a my, patrząc na harfę,
wciąż o to samo pytamy:
- Dlaczego na harfie grają prawie wyłącznie panie?
I zaraz odpowiadamy sobie na to pytanie:
- Bo jak wynika z obrazów,
które znamy z kościołów,
harfa jest instrumentem
godnym jedynie aniołów."
(W.Chotomska)

W październiku dzieci z Przedszkola w Dąbrowie wzięły udział w pierwszej audycji muzycznej z cyklu „Poznajemy instrumenty”. Celem tego spotkania było zaprezentowanie im tak anielskiego instrumentu, jakim jest harfa. W przedszkolu gościliśmy Panią Kaję Cyganek, absolwentkę Akademii Muzycznej z klasy harfy wydziału instrumentalnego prof. Bogumiły Lutak-Modrinic. Pani Kaja z niezwykłą pasją grała utwory zarówno z muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. W jej wykonaniu usłyszeliśmy: Theme From Love Story – F. Lai, The God father – N. Rota, My Heart Will Go On – Titanic – J. Horner, Yesterday- I. Lennon, What A Wanderful World – B. Thiele Lae Mc tender, Walc Gilisando – W. A. Mozart, Don't Cry fer me Argentina – Ahetter. Dzieci były wyraźnie zafascynowane wielkością harfy i poruszone jej wspaniałym brzmieniem. Każdy wykonany przez harfistkę utwór nagradzały gromkimi brawami. Pani Kaja zapoznała przedszkolaków także z budową harfy. Zademonstrowała jej poszczególne elementy: słup, ramę, 47 strun, 7 pedałów i pudło rezonansowe. Zaprezentowała sposób układania dłoni na strunach harfy oraz technikę wydobywania z niej dźwięku. Podkreśliła, iż do gry na harfie należy ubrać odpowiedni strój, a mianowicie długą, zwiewną suknię lub spódnicę oraz buty na płaskim obcasie. Pani Kaja opowiedziała również o tym, w jaki sposób rozpoczęła się jej wielka przygoda muzyczna z harfą. Przedszkolaki dowiedziały się także, że w Polsce bardzo trudno jest kupić harfę. Instrument ten najłatwiej zakupić w Rosji, Francji, Włoszech, Ameryce. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak mógł dotknąć i oglądnąć harfę z bliska. Niektóre dzieci miały szansę spróbować wydobyć dźwięk z tego wspaniałego i dostojnego instrumentu. Natomiast Pani Dyrektor oraz Pani Asia – wychowawczyni grupy starszaków, kolejno otrzymały od Pani Kai pierwsze lekcje gry na harfie. Naukę rozpoczęły od znanej wszystkim dzieciom i dorosłym piosenki „Wlazł kotek na płotek”. Koncert był wspaniały i zachwycił nas wszystkich. Z niecierpliwością czekamy na kolejne audycje muzyczne, które z pewnością będą tak samo interesujące.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

05.11.2010
Poznajemy naszą Dąbrowę


„Cudze chwalicie, swego nie znacie......?”

Już bardzo wiele znamy, a jeszcze więcej chcemy poznać. Mieszkamy w bardzo pięknej wsi, którą tworzą ciekawi, a przede wszystkim bardzo gościnni ludzie. Wszak wioska, słynie w całej Małopolsce ( i nie tylko), pod nazwa „Gościnna Dąbrowa”. Bardzo często przyjeżdżają tutaj wycieczki ze szkół i przedszkoli, aby w bardzo przystępny sposób poznać skąd naprawdę bierze się mleko, jak wypieka się chleb, jak wyrabia się gliniane naczynia, hoduje zwierzęta, czym pachnie las. Informacje te są podawane i przekazywane przez tak miłych i ciepłych ludzi, że dzieci chętnie tutaj co roku wracają. Przedszkolaki z Dąbrowy gościły we wszystkich prawie gospodarstwach agroturystycznych: lepiliśmy gliniane garnki u Pani Hani, robiliśmy masło u Pani Irenki, piekliśmy bułeczki u Pani Zosi, oglądaliśmy Puszczę z tarasu u Pana Czesia. Ostatnio zwiedzaliśmy stadninę koni u Pani Małgosi. Jeździectwo to coraz bardziej dostępny sport i wiele osób się nim zajmuje. Jeździectwo uczy odwagi i odpowiedzialności . W końcu to nie tylko przejażdżka na koniu, ale także nauka dbania o niego. Konie nie tylko uszczęśliwiają pasjonatów, ale i pomagają wyleczyć wiele schorzeń. Jazda konna dobrze oddziałuje np. na kręgosłup, wycisza, uspokaja, nie można pominąć oczywiście ogromnego znaczenia hipoterapii w leczeniu dzieci niepełnosprawnych. O tym wszystkim dowiedziały się nasze dzieci od Pani Małgosi. Pani Małgosia pokazała nam , jak się wchodzi do boksu, jak czyści się kopyta, do czego służą wodze, jak się siodła konia. Opowiedziała jak o konia należy dbać, jak się przy nim zachowywać. Dowiedzieliśmy się, że do jazdy obowiązkowo należy mieć kask ochronny, a najlepiej toczek. Dobrze jest mieć także spodnie bez szwów i buty z cholewkami. Nawet Oliwka , która na początku zarzekała się, że nie wejdzie do stajni - z zainteresowaniem słuchała ciekawych opowieści. Na pożegnanie poczęstowaliśmy konie cukrem, a od Pani Małgosi otrzymaliśmy podkowy na szczęście. Myślimy, że jeszcze nie raz zajrzymy w to urokliwe miejsce Dąbrowy.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.10.2010
Skończyły się wakacje do przedszkola nadszedł czas


W innych salach z nowymi i już znanymi kolegami rozpoczęliśmy nowy rok. Podczas wspólnych zabaw i zajęć będziemy szukać odpowiedzi na wiele pytań np.
Co jest dalekie a co bliskie,
co wysokie a co niskie?
Co jeziorem jest, co morzem,
jak jeść kokosowy orzech?
Jak policzyć palce dłoni
i czy trąba to nos słonia?

Przed nami kolejny rok pełen wrażeń. Każdy dzień będzie obfitował w zabawę i naukę. Dzięki wszystkim paniom poznamy wiele nowych wiadomości, nauczymy się nowych piosenek. Wzbogacimy swoje zbiory o nowe prace plastyczne. Nauczymy się nowych tańców a dzięki spacerom oraz pobytowi na podwórku będziemy obserwować i podziwiać zmiany w otaczającej nas przyrodzie.

Życzymy wszystkim przedszkolakom wiele uśmiechu i radości ze wspólnie spędzonych chwil w przedszkolu a rodzicom miłej i owocnej współpracy.
Rada Pedagogiczna


Grupa Maluszków

Grupa Średniaków

Grupa Starszaków

25.06.2010
Niecodzienne przedstawienie w Przedszkolu w Dąbrowie


Na zakończenie roku zwykle to dzieci przygotowują pokazy lub przedstawienia ku uciesze rodziców. Tym razem odwróciliśmy jednak role. Rodzice dzieci z przedszkola w Dąbrowie zagrali dla swoich pociech bajkę o Kopciuszku. Przedstawienie odbyło się 24 czerwca w Wiejskim Domu Kultury w Dąbrowie, za której użyczenie gorąco dziękujemy Panu Sołtysowi - Romanowi Marosz . Na tę okoliczność sala została przyozdobiona barwnymi dekoracjami, wykonanymi przez kadrę nauczycielską oraz wypełniona po brzegi przedszkolakami ze wszystkich grup wraz z rodzicami. Pierwsza reakcja dzieci po zobaczeniu swoich rodziców w jakże odmiennej roli był śmiech pomieszany z dumą. Potem jednak pomimo, iż bajkę o Kopciuszku znały, z przejęciem wsłuchiwały się w słowa „dorosłych” aktorów i dały się wciągnąć w snutą przez narratora opowieść tocząca się na scenie. Nie było końca okrzykom zawodu kiedy Książę nie mógł rozpoznać w brudnym kocmołuchu pięknego Kopciuszka czy też zachwytu na widok czarów Wróżki. Jednym słowem słuchając braw i owacji po skończonym przedstawieniu można bezstronnie napisać iż zarówno pomysł był udany jak i wykonanie przednie. Dlatego też pragnę podziękować wszystkim Rodzicom, którzy tak mocno zaangażowali się w przygotowanie i wystawianie bajki ku uciesze swoich dzieci oraz pozostałych przedszkolaków. Rodzice uczestniczący wcześniej w kilku próbach szybko nauczyli swoich ról oraz nawiązywali bliski kontakt między sobą. Aktywnie pomagali w przygotowaniu scenografii i samodzielnie skompletowali lub wykonali dla siebie wszystkie kostiumy.
Warto wymienić tych bohaterów:
Kopciuszek – Katarzyna Sobczyk
Książę – Adam Wantuch
Siostry - Danuta Dradra i Renata Talaga
Macocha – Katarzyna Wojas
Wróżka – Małgorzata Wyczesany
Strażnik – Krzysztof Sołtyk
Ochmistrzyni – Ewelina Cudak
Herold – Paweł Kościółek
Księżniczki – Ewa Kościółek, Edyta Cudak
Mieszczanka – Izabela Kruczek
Sklepikarka – Joanna Mularz
Lodziarz – Jadwiga Kluz
oraz na końcu ale równie ważny:
Narrator –Robert Talaga

Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ich pomysłowości i otwartości na wcielanie się w kreowanych bohaterów, a przede wszystkim ich współdziałania na scenie. Mam nadzieję, że udział w teatrzyku jest i będzie miłym i niezapomnianym wspomnieniem przedszkolnej przygody dla Nich i oraz Wszystkich Dzieci. Z drugiej strony chodzą słuchy, że już trwają prace nad obsadą króla Heroda w Jasełkach – więc to nie będzie ostatni raz.
Odpowiedzialne za przedstawienie za ramienia przedszkola były: Pani Dyrektor Jadwiga Kluz oraz Pani Joanna Mularz (nauczycielka grupy średniej).

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

18.06.2010
FASHION SHOW & WIELKA MAJÓWKA


FASHION SHOW czyli pokaz mody to gminny konkurs języka angielskiego , który na stałe wpisał się do kalendarza imprez ZSO SP Kłaj . W tym roku 13 maja po raz szósty Zespół Szkół Ogólnokształcących gościł uczniów szkół podstawowych z ościennych sołectw, którzy z roku na rok prezentują wysoki poziom swych umiejętności językowych. Pokaz mody to prezentacja przygotowanego przez siebie kostiumu i jego opis w języku angielskim. W tym roku Gościem Specjalnym była Pani Justyna Skawińczyk-Żur z wydawnictwa OXFORD UNIVERSITY PRESS , która tak skomentowała naszą imprezę:
„ Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona poziomem konkursu , niejeden licealista mógłby się wiele od szóstoklasistów z Gminy Kłaj nauczyć, jestem zbudowana zaangażowaniem nauczycieli i motywacją uczniów”.
Rzeczywiście uczniowie wykazali się znajomością bogatej i trudnej do opanowania leksyki z zakresu języka angielskiego , ciekawych struktur gramatycznych , płynnością wypowiedzi , wspaniałą pamięcią i oczywiście , jak zawsze, cudownymi kostiumami . I tak prezentowała się Doda, Pipi , Robin Hood, Panna Młoda szukająca męża w Kłaju, London Tipton , Pocachontas , Motyl, Wróżka, Anioł , Kwiat ,Królowa i wiele ,wiele innych. Konkurs odbył się w trzech kategoriach : PRZEDSZKOLAKI , KLASY I-III ORAZ IV-VI. Sześcioro dzieci z Przedszkoli Samorządowych z Kłaja i z Dąbrowy uczestniczyło w pokazie .Wszyscy zdobyli I miejsca . Przedszkole z Dąbrowy reprezentowały: Julia Jastrzębska – Panna Młoda, Agnieszka Solarz – Lady , Amelia Adamczuk- Anioł. Przedszkole z Kłaja reprezentowały : Ewa Rak –Motyl , Natalia Barańska – Wróżka oraz jeden gentelman – Oskar Wojas- Cawboy.. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkim serdecznie gratuluję!!!!!
. Dziękuję sponsorom ZSO KŁAJ, wydawnictwu OXFORD UNIVERSITY PRESS , LONGMAN , MACMILLAN . Do zobaczenia za rok na konkursie powiatowym.
Organizator konkursu mgr Iwona Nowak

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.06.2010
W pracowni krawieckiej


Dzieci z naszego przedszkola poznają różne ciekawe zawody z najbliższego otoczenia. Najlepszym sposobem na zdobycie wiadomości na ten temat jest wycieczka. Dlatego wybraliśmy się do pracowni krawieckiej Babci naszego kolegi -Marcelka. Miła krawcowa, Pani Mariolka, opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała różne zakamarki pracowni, dowiedzieliśmy się co trzeba zrobić , aby uszyć tak piękne stroje. Poznaliśmy wygląd maszyny do szycia, oglądaliśmy manekiny, zobaczyliśmy jak wiele kolorów nici potrzebnych jest do wykonania pięknego ubranka. Dowiedzieliśmy się o poszczególnych etapach szycia m.in. Pani pokazała jak bierze miarę , czym można rysować po materiale, jak zadbać o staranne wykończenie uszytej garderoby. Dla dziewczynek najważniejszą rzeczą w pracowni było lustro, chłopcy zaś interesowali się o dziwo.... żelazkiem. Nie zabrakło również łakoci, torby ze ścinkami różnych materiałów, za które, jak i za gościnę serdecznie dziękujemy Pani Mariolce Dańdowej. Wiemy, że to bardzo ciekawa i nie taka łatwa praca. Sztuką jest uszyć strój , w którym każdy dobrze się czuje i ładnie wygląda. Może wśród naszych dzieci drzemie przyszły projektant mody, krawiec lub choćby stylista???

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.06.2010
Piknikowe szaleństwo


„Szczęście mierzy się uśmiechami”
Wiele uśmiechów towarzyszyło nam przez cały piątek, kiedy to na zaproszenie Gabrysi i jej Rodziców udaliśmy się na piknik, zorganizowanych w ich ogrodzie. Było nam bardzo miło, że zechciała wybrać się z nami również Martynka.
Jako, że dzień zachwycał mocnym słońcem, wyruszyliśmy o „wczesnej” -dla niektórych – porze, aby powrócić przed największym upałem, oczywiście nie zapomnieliśmy o dobrodziejstwach kremów z filtrem , o nakryciach głowy i oczywiście o kamizelkach odblaskowych. <.br> Jak to zazwyczaj bywa, zaczęliśmy piknik od „małego co nieco” były to chrupki, ciasteczka , paluszki, soki i woda. Najedzeni i pełni sił zaczęliśmy zabawy; braliśmy udział w konkursach, graliśmy w piłkę. bawiliśmy się w piaskownicy, rysowaliśmy. Największym powodzeniem cieszyły się stanowiska z samochodzikami i miejsce do gotowania. Niektórzy nie wiedzieli na co patrzeć i czym się bawić, ale dla nikogo nie zabrakło miejsca do zabawy. Milo było patrzeć na uśmiech Martynki otoczonej przez dzieci, które dla niej śpiewały i pokazywały jej świat: miło było patrzeć też na uśmiech dumnych „opiekunów” –dzieci, którym radość sprawiało zajmowanie się Martynką. Wróciliśmy bardzo zadowoleni, szczęśliwi, ale trochę .....zmęczeni. jak dobrze było odpocząć po dniu pełnym wrażeń w chłodnej sali, na mięciutkiej podusi. Bardzo serdecznie dziękujemy Gabrysi i jej Rodzicom- Pani Magdzie i Panu Tomkowi Madejom, którzy zaprosili nas do swojego ogrodu , gdzie tak miło spędziliśmy wspólny czas.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

10.05.2010
Odwiedziny w Jednostce Wojskowej


W dniu 30 kwietnia dzieci z przedszkola w Dąbrowie dzięki uprzejmości Starszego Sierżanta .Krzysztofa Sołtyka. zostały zaproszone do wzięcia udziału w w dniu otwartym zorganizowanej przez ..Jednostke Wojskową 4495 – 16 Batalion powietrznodesantowy w Krakowie. W owym dniu naszych krakowskich żołnierzy zwanych "czerwonymi beretami" odwiedziło mnóstwo dzieciaków z okolicznych szkół i przedszkoli. Na początku przybliżono dzieciom sylwetkę żołnierza zawodowego oraz odwiedzanej jednostki; miały również przez cały pobyt możliwość rozmowy z naszym opiekunem Starszym Kapralem Rafałem Łacny., który chętnie odpowiadał na ich pytania. Dzieci miały okazję zwiedzić jednostkę, podziwiać wojskowe sprzęty i niezwykłą sprawność żołnierzy. Pierwsza niespodzianka, która czekała na naszych milusińskich to było poznanie różnego przeznaczenia i wielkości pojazdów wojskowych, dzieci miały okazję wejść do środka każdego z nich i obejrzeć z bliska ich wyposażenie. Następnie zaproszono nas na prezentację różnego rodzaju broni, od malutkiego pistoletu po ogromny karabin. Najbardziej ekscytującym momentem wycieczki dla dzieci była możliwość zwiedzenia samolotu szkoleniowego od wewnątrz oraz pokaz sprzętu jakiego używają żołnierze spadochroniarze do skoków. Sami też mogli sprawdzić się w trudnych, ale bardzo ciekawych zadaniach i ćwiczeniach sprawnościowych, na miarę przyszłych komandosów. W trakcie zwiedzania dla wzmocnienia sił przedszkolaki zostały poczęstowane prawdziwą żołnierską grochówką. Pełni wrażeń serdecznie podziękowaliśmy żołnierzom za spędzenie tak atrakcyjnego dnia. Kto wie może kiedyś, w przyszłości, nasz przedszkolak wyląduje spadochronem w przedszkolnym ogródku...

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

22.04.2010
Dzień Ziemi


Przedszkolaki dbają o Ziemię! Maluchy z dąbrowskiego przedszkola świętowały obchody Dnia Ziemi. Tegoroczne obchody rozłożone były na kilka dni i przebiegały pod hasłem "Chcesz żyć zdrowo szanuj świat ”. W pierwszym dniach dzieci rozmawiały na temat ochrony środowiska, poszanowania przyrody i sposobach zapobiegania jej niszczeniu. Na przykładzie produkcji papieru dzieci mogły w prosty sposób zrozumieć zależności pomiędzy ich codziennymi działaniami a ochroną przyrody. Miały okazje odwiedzić Puszcze Niepołomicką i nauczyć się jak mogą one oraz inni ludzie dbać o lasy a co za tym idzie otaczającą nas przyrodę. Prowadzone były również zajęcia na temat segregacji odpadów oraz surowców wtórnych – czyli jak każdy z nas może pomóc ochronić nasza planetę. Dzieci uczyły się które z wyrzucanych „śmieci” można wykorzystać oraz odróżniać kolory koszy na surowce wtórne. W tym samym czasie na holu przedszkolnym wystawione były prace przygotowane na konkurs „Dobre rady na odpady”. To wspólne dzieła naszych milusińskich i ich rodziców. Trzeba przyznać, że efekty prac przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jako, że technika prac była dowolna, nic nie hamowało fantazji dzieci a dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców mogły one zaistnieć w pełnej okazałości. Uwieńczeniem tygodnia ekologicznego w naszym przedszkolu były uroczystości jakie miały miejsce 20-tego kwietnia. W tym dniu gościliśmy osoby, które z ekologią i ochroną środowiska zajmują się na co dzień, a mianowicie panią Marte Bzdyl (Kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Kłaju) oraz pana Czesława Szczyligar (Komendanta Straży Leśnej w Nadleśnictwie Niepołomice). Po przywitaniu gości przez Panią Jadwige Kluz (Dyrektor Przedszkola), grupa średniaków poprowadziła zaproszonych gości oraz kolegów i koleżanki z pozostałych grup na swoją sale , przemienioną na ten czas w krainę „Ekolandii”. Dzieci przedstawiły teatrzyk o tematyce ekologicznej - „Kolorowa ulica” - pełen wesołych wierszyków, tańców i piosenek. Następnie nasz gość, pan komendant straży leśnej jeszcze raz przypomniał nam , co należy robić i jak przeciwdziałać niszczeniu naszej planety, aby jej piękno służyło jeszcze wielu pokoleniom. Kolejnym punktem w naszym ekologicznym świętowaniu było uroczyste wręczenie przez naszych gości dyplomów i nagród za udział w konkursie „Dobre rady na odpady”. Kulminacyjnym momentem było uroczyste zasadzenie przez Pana leśniczego trzech drzewek w ogródku przedszkolnym. Trzy drzewka mają symbolizować dzieci z trzech grup przedszkolnych. Mamy nadzieję, że wycieczka do „Ekolandii”, pozostanie na długo w pamięci i będzie przypominać wszystkim jak ważny jest szacunek i miłość do otaczającej nas przyrody. A nasi mali i duzi posłannicy krainy „Ekolandii” przekażą wszystkich swoim bliskim jak ważną sprawą jest troska o dobro Ziemi i jeszcze długo będą nucić piosenkę ".Szanuj zieleń , szanuj drzewo... chcesz żyć zdrowo szanuj świat ”. Joanna M.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

01.04.2010
Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych w naszym przedszkolu


„Wyglądam tak jak inni,
z daleka taki sam.
Dwie ręce i dwie nogi
I jedną głowę mam!”


21.03 upłynął starszakom pod hasłem święta ludzi niepełnosprawnych. Zaczynając zabawą w określanie właściwości przedmiotów, dzieci uświadomiły sobie jak ważne są zmysły w odbieraniu różnych wrażeń. Wspólnie zastanawiały się, jak należy o nie dbać, ponieważ nie wszystkim dane jest z nich korzystać. Podawały przykłady niepełnosprawności, które uniemożliwiają innym dzieciom chodzenie do przedszkola. Wyobrażały sobie, że są czarodziejami, którzy dla dzieci niepełnosprawnych wyczarują: „lekarstwo, które będzie mogło je uzdrowić”, „kochającą rodzinę, na którą będą mogli zawsze liczyć”, „kolegów, którzy mimo trudności będą mogli bawić się z nimi i pomagać im”. Tego dnia starszaki gościły również swoją rówieśnicę- Martynkę, z którą kilkakrotnie już widziały się. Tym razem mogły dla Niej zaśpiewać i zagrać na instrumentach. Reakcja Martynki nie pozostawiła złudzeń. Głośny śpiew i pląsy dzieci bardzo jej się podobały, czym zachęcała wszystkich do dalszej zabawy. Starszaki miały okazję dowiedzieć się również jak wygląda aparat słuchowy i na jakiej zasadzie działa. Dzień minął bardzo szybko, ale mam nadzieję, że troska o niepełnosprawnych rówieśników nie będzie tak ulotna. Do naszego przedszkola uczęszczają przecież dzieci, które mogą powtórzyć za autorem „Jesteśmy trochę różni, a jednak tacy sami, choć różne charaktery, podobne myśli mamy”.


29.03.2010
I Dzień Wiosny


Pamiętając o Międzynarodowym Dniu Teatru, przypadającym w tym miesiącu, dzieci z grupy starszej wystawiły inscenizację pt. „Wróżki Pani Wiosny”. Zaprosiły swoje koleżanki i kolegów z młodszych grup oraz wszystkie panie pracujące w naszym przedszkolu, dla których samodzielnie wykonały zaproszenia. Przygotowania trwały cały tydzień. Dzieci ćwiczyły swoje role podczas prób. Pomagały przy tworzeniu dekoracji oraz miejsc dla widowni. W dniu występu mali aktorzy od samego rana z przejęciem przymierzali stroje w których mieli wystąpić. Jeszcze kilka poprawek i mogli wyjść na „scenę”... W krainę baśni przeniosły wszystkich dźwięki utworu E. Grieg’a, po których aktorzy zaprezentowali swoje role i piosenki. Aktorskie umiejętności zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie wszyscy jeszcze raz zatańczyli do utworu „Wiosna” Skaldów. Na zakończenie wszystkie dzieci mogły zrobić pamiątkowe zdjęcie z naszą Panią Wiosną. Myślę, że sukces zawdzięczamy przede wszystkim rodzicom, którzy nauczyli ról a także przygotowali przepiękne stroje dla swoich dzieci, dzięki którym mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Dziękuję również mamusi Zuzi, która uszyła dla wszystkich wróżek skrzydełka. p.Kinga

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

27.03.2010
Zajęcia otwarte z Rodzicami w grupie młodszej.


W czwartek, 18 marca 2010 r. W grupie „Maluszków” pojawili się mili goście. Dzieci bardzo lubią, gdy Rodzice przychodzą do przedszkola, zwłaszcza wtedy, gdy mogą się wspólnie z dziećmi pobawić. Zaprosiliśmy ich, aby razem poszukać wiosny, wszak już za parę dni miała rozpocząć się wiosna kalendarzowa. Napisała do nas list, w którym prosiła o rozwiązanie kilku zadań. Musieliśmy namalować wiosenny znak na twarzy lub ręce; bawiliśmy się w bociana i żabki (świetnie spisał się tutaj Tatuś Mikołajka, który dzielnie kroczył szukając żab); szukaliśmy wiosny w sali; lepiliśmy „plastelinowe” cebulki; żegnaliśmy zimę piosenką; szukaliśmy wiosny jadąc: pociągiem, samolotem, dorożką, samochodem oraz żaglowcem; malowaliśmy wiosnę palcami i dłońmi; a także przebraliśmy- bardzo odważną - Babcię Adasia w Panią Wiosnę i tańczyliśmy z Nią ciesząc się, że wreszcie do nas przyszła. Miło spędziliśmy ten czas, mamy nadzieję, że Rodzice również. Największym naszym sukcesem było to, że pożegnanie obyło się bez jednej łzy!!! Dzieci wiedzą, że trzeba się rozstawać z Rodzicami, oni zawsze przychodzą, a o wrześniowych łzach na szczęście nikt już nie pamięta!

27.03.2010
Konspekt do zajęć otwartych z rodzicami w grupie młodszej


Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

Prowadząca: Kalisz Renata
Temat kompleksowy: To już wiosna
Temat: Poszukiwania wiosny.
Cele:
dzieci powinny:
- znać charakterystyczne oznaki wiosny;
- zgodnie uczestniczyć w zabawach;
- przestrzegać uzgodnionych umów;
- poprawnie reagować na sygnały i polecenia,
- utworzyć „pociąg”,
- zaśpiewać piosenkę,
- czuć się współgospodarzami sali –pomóc Rodzicom w poruszaniu się po niej,
- odczuwać zadowolenie z wykonanej pracy,
- współpracować i współdziałać z Rodzicami, nauczycielem i kolegami
- przekazywać treści i emocje poprzez oddziaływanie różnymi zmysłami ruch , dotyk , gest , taniec , malowanie , lepienie 
- odważnie i spontanicznie wyrażać swoje uczucia i skojarzenia;
- bez „problemu” rozstać się z Rodzicami po skończonych zajęciach.


Metody:
- elementy pedagogiki zabawy,
- słowne: żywe słowo, objaśnienie, zagadki,
- oglądowe: pokaz, obserwacja,
- czynne: zadań stawianych do wykonania.


Środki i materiały dydaktyczne:
- 6 zadań napisanych na dużym kartonie,
- kwiecista tkanina, kapelusz, szal
- opaski dla żabek i bociana,
- płyty CD: piosenki „Jedzie pociąg pod górę” i „Kto się śmieje?”
- kredki do twarzy,
- farby, miseczki, ceratki, kolorowy karton,
- mokre chusteczki ,
- list od Wiosny i Jej prośby,
- plastelina i krepina, tekturowe talerzyki.


Przebieg:
1. Powitanie
- dzieci „promyczki” wyskakują z siadu;
- promyczki słońca pozdrawiają się – wspólny uścisk dłoni nad głowami;
2.Odczytanie listu od Wiosny.
„Moi Kochani!
Czekam na spotkanie z Wami!
Jeśli chcecie mnie zobaczyć,
spróbujcie rozwiązać kilka moich zadań.
Wtedy dowiecie się, gdzie naprawdę jestem!
Do zobaczenia!
WIOSNA”
3. I zadanie– kredki do twarzy i prośba:
„Chciałabym zobaczyć czy cieszycie się na spotkanie ze mną.
Ci, którzy chcą, abym przyszła, niech namalują wiosenny znak,
na swoim ciele!”
-wspólne malowanie symboli wiosennych .
4. II zadanie -
„Czy znasz tę wiosenną zabawę?”
- zabawa ruchowa pt. „Bocian i żabki”, pomoce :opaski z symbolami zwierząt,
- nauka wyliczanki:
„Siedzi żaba na kamieniu
moczy nogi swe w strumieniu.
Gdy bociana ujrzy dziób
to do wody skacze – chlup!
Raz, dwa, trzy
Raz, dwa, trzy
razem z żabą skaczesz ty!”
dzieci – żabki skaczą po kamieniach (krążkach), gdy Rodzic - bocian wyjdzie nad staw, żabki wskakują do wody. Ta żabka, która nie zdąży wskoczyć do wody – zostaje złapana przez bociana i następuje zmiana ról,
5. III zadanie–
„Czy w Waszej sali widać Wiosnę?
Pokażcie , że na mnie czekacie.
Posadźcie plastelinowe cebulki”
-wypowiedzi dzieci nt. oznak wiosny znajdujących się już w sali,
-wspólna praca dzieci z Rodzicami, cebuli z plasteliny i krepiny.
-próby odpowiedzi na pytanie: co jest potrzebne roślinom do wzrostu
-umieszczenie cebulek w kąciku przyrody.
6. IV zadanie –bałwanek,
„Jak myślicie, czy to jest mój znak?
O jakiej porze roku nam przypomina?
Pożegnajcie ode mnie Zimę.
Potraficie Jej coś zaśpiewac?”
-wspólny i indywidualny śpiew piosenki „Uciekaj zimo”
7. V zadanie -
„Poszukajcie mnie po całym świecie, aby zrobić to szybciej, poruszajcie się różnymi pojazdami”
zabawa przy piosence „ Jedzie pociąg pod górę”,
naśladowanie różnych pojazdów: pociąg, samolot, dorożka, żaglowiec, samochód.
8. VI zadanie –
„To elementy mojego stroju, poproście Rodzica o ubranie się ,
zatańczcie razem.”
-strój Wiosny: kapelusz, szal i wiosenne materiały,
-wspólny taniec przy piosence pt „Kto się śmieje”
8. VII zadanie- „ Proszę , abyście razem z Rodzicami stworzyli wspólny,
malowany palcami, rękami, a nawet stopami -Wiosenny obraz. ”
-wspólne malowanie na dużym kolorowym kartonie Dzieci i Rodziców.
9. IX zadanie -
„ Czy zauważyliście, że już jestem wśród Was?
Bardzo dzielnie mnie szukaliście, zostanę już z Wami.
Już wszędzie widać wiosnę!”
-podziękowanie za wspólna zabawę i pożegnanie się z Rodzicami.
-umieszczenie prac w przedszkolnej galerii.


Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

26.03.2010
Wycieczka w poszukiwaniu Wiosny zajęcia otwarte w grupie dzieci średnich


Dzień 11 marca był dla naszych średniaków szczególnie ważny. Tego dnia odwiedzili nas na zajęciach rodzice, i dzieciaki wspólnie z nimi bawiły się chustą animacyjną,a także wykonali piękne portrety Pani Wiosny.. Ale po kolei.. W przeddzień odwiedzin rozmawialiśmy o oznakach wiosny i przygotowaliśmy dla rodziców ciekawą wystawę prac plastycznych pod hasłem „Przyjdź do na Wiosno ,,.Dzieci wykazały się tu dużą wyobraźnią i twórczą postawą, wykorzystały w swych pracach wiele technik plastycznych, co dało naprawdę niesamowity efekt.. Spotkanie z udziałem rodziców odbyło się pod hasłem „Wycieczka w poszukiwaniu Wiosny”. Rodzice aktywnie brali w nim udział. Na początku wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na cztery zespoły:kolorów i otrzymali odpowiednie emblematy. Następnie rozpoczęły się zabawy ruchowe z piosenkami przy użyciu chusty animacyjnej. Wędrowaliśmy po lądzie wodzie i powietrzu , wykonując coraz bardziej skomplikowane ćwiczenia celem znalezienia śladów Wiosny. Kulminacją naszej wędrówki było wykonanie w czterech drużynach portretów Pani Wiosny. Wszyscy uczestnicy naszej wędrówki doskonale wykorzystali różnorodne materiały plastyczne i rozwinęły swoją inwencje twórczą. Radość i satysfakcja z wykonanej pracy była widoczna na twarzach wszystkich małych i dużych. Rodzice z wielkim zaangażowaniem brali udział we wszystkich przygotowanych na ten dzień ćwiczeniach, śmiechu i radości nie było końca. Mam nadzieję ,że Rodzice z miłą chęcią powrócili do lat beztroski i zabawy, a możliwość poznania swojego dziecka podczas pobytu w przedszkolu i wspólna zabawa była dla nich niezapomnianym przeżyciem. Gorąco dziękuję wszystkim przybyłym na nasze zajęcia gościom i zapraszam na następne spotkanie! Zajęcia otwarte z Rodzicami w grupie średniej
Data: 11.03.2010 r.
Prowadząca: Joanna Mularz
Temat: Wycieczka w poszukiwaniu wiosny
Cele:
Dziecko - zna charakterystyczne oznaki wiosny
- potrafi zaśpiewać piosenkę o tematyce wiosennej
- wesoło bawi się z innymi uczestnikami zajęć ( rodzice i dzieci )
- uważnie słucha poleceń prowadzącego zajęcia
- zna nazwy kolorów i rozpoznaje je
- współpracuje z innymi uczestnikami zajęć w trakcie wykonywania pracy plastycznej

Przebieg zajęć:
1. Na początku zajęć każdy rodzic wybiera sobie kwiatek w kolorze który najbardziej odpowiada jego nastrojowi i przypina do ubrania. To samo robią dzieci.
2. Powitanie z piosenką, ,przedstawienie celu spotkania- wycieczka po lądzie, wodzie i częściowo w powietrzu w poszukiwaniu wiosny
. 3. Zadanie dla dzieci- wyszukanie wśród obrazków z kopert (rozdane podczas zabawy powitalnej) ilustracji przedstawiającej oznaki wiosny i umieszczenie ich na zielonej trawce-kartce- nazywanie przez dzieci kolejnych oznak wiosny.
4. Zabawa orient. - porządkowa z udziałem rodziców – Nasłuchujemy wiosnę
5. Zabawy z chusta animacyjną
a) „Falujące morze” – uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty (rodzic wspólnie z dzieckiem) i starają się naśladować fale – łagodne lub bałwany morskie, w zależności od poleceń osoby prowadzącej,
b) „Bieganie z chustą” – uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty i biegają po obwodzie koła na przemian podnosząc ją i opuszczając,
c) „Przebieganie pod chustą” – uczestnicy zapamiętują kolor przy którym stoją, na sygnał np. kolor czerwony zmienia miejsce, uczestnicy podnoszą wysoko chustę, a osoby które stały przy wymienionym kolorze zamieniają się miejscami, przebiegając pod chustą,
d) „Zgadnij kto Cię woła” – dzieci wraz z osobą prowadzącą wchodzą pod chustę. Rodzice trzymają chustę nisko nad podłogą. Dotknięte przez prowadzącego dziecko woła „mamo” lub „tato”. Zadaniem rodziców jest rozpoznanie swojego dziecka po głosie
6. Ćwiczenia na ławeczce gimnastycznej
a) przejście przez most
b) czołganie się przez kładkę
7. Praca w grupach kolorystycznych (kolory na początku zajęć wybrane przez rodziców) rodzice z dziećmi- Moja Wiosna- wykorzystanie różnorodnego materiału plastycznego
8. Zakończenie zajęć- wystawa prac,
9. „Promienie słoneczka” - informacja zwrotna od uczestników zajęć. Prowadzący kładzie na środku sali arkusz papieru, zadaniem każdego uczestnika jest namalowanie promyczka odpowiedniej długości. Długość promyka odpowiada zadowoleniu z udziału w zajęciach: krótki – jestem niezadowolony, średni – jestem zadowolony, długi – jestem bardzo zadowolony.
10. Podziękowanie za udział w spotkaniu i pożegnanie rodziców i dzieci.Wiosna 1

Wiosna 2

Wiosna 3

18.03.2010
Teatrzyk


17 marca do naszego przedszkola przyjechała grupa teatralna z przedstawieniem pod tytułem „Czarodziejskie słowa”. Bohaterowie inscenizacji: król Karol, książę Artur, króliczek Miluś i Rumburak wprowadzając dzieci w świat baśni przypominali o konieczności używania słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Uczyli również że nie należy rozmawiać z nieznajomymi ani przyjmować od nich prezentów. W zabawny sposób wspomnieli również o potrzebie sprzątania swoich rzeczy, by uniknąć ich zgubienia lub zniszczenia. Dzieci z entuzjazmem oglądały kolejne sceny z przedstawienia, żywo reagując na nie.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

16.02.2010
Angielski


Having fun with English - zabawa z językiem angielskim.
Happy Birthday Teddy Bear! Tak świętowaliśmy urodziny Misia


Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

2.02.2010
Karnawał- czas zabawy, tańca i śmiechu.


25 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu zabawa karnawałowa. Przedszkolny bal, to oczywiście bal kostiumowy, każdy chciał wyglądać jak najpiękniej i udało się to wszystkim uczestnikom balu, bez wyjątku. Na sali królowały księżniczki i wróżki, ale nie zabrakło również rycerzy, czarownicy na miotle, pszczółki, motylka, czy muszkietera. W tym roku zabawę poprowadzili bardzo mili goście: kolorowy Klown i mięciutki Miś, który co prawda na początku przysporzył nieco strachu, ale po bliższym poznaniu, bardzo miło można było się do niego przytulić i z nim zatańczyć. Oprócz tańców , braliśmy również udział w konkursach , uczyliśmy się piosenki, czy częstowaliśmy się małym „co nieco”. Wszystko co dobre szybko się kończy, niestety i my musieliśmy pożegnać się z Klownem i sympatycznym Misiem. Na szczęście zostaną nam w pamięci miłe wspomnienia i kolorowe zdjęcia.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

2.02.2010
Zabawa z językiem angielskim w grupie maluszków .


Ramowy plan zajęć w grupie trzylatków- pod hasłem ''Having fun with English''czyli „Zabawa z językiem angielskim
Cele:
- rozwinięcie pozytywnego stosunku dzieci do języka angielskiego poprzez użycie elementów zabawy i wyzwań poznawczych,
- przygotowanie do rozwijania umiejętności słuchania i mówienia,
- zachęcanie uczniów do śledzenia własnych postępów,
- łączenie wszystkich obszarów edukacji wczesnoszkolnej,
- stymulowanie rozwoju językowego oraz poszerzenie rozwoju poznawczego, społecznego
i emocjonalnego dziecka.
Metodyka:
- kreatywna zabawa,
- śpiew (piosenki, rymowanki)
- ruch sceniczny, mimika, gesty
- historyjki
- gry
- metody organoleptyczne
Narzędzia:
- flash cards (karty obrazkowe),
- pacynki,
- balony,
- kolorowy papier, malowanki
- realia (warzywa, owoce)
Tematyka zajęć:
1. Hello:( formy powitania, pożegnania, przedstawianie się)
2. Colours: poznajemy kolory,
3. Family: poznajemy członków rodziny,
4. Fruit & vegetables: poznajemy wybrane owoce i warzywa,
5. Pets: poznajemy zwierzęta,
6. Toys: poznajemy nasze zabawki,
7. My body: poznajemy części ciała
8. Party/festivals: zajęcia tematyczne związane ze świętami, urodzinami itp.
W ramach współpracy z rodzicami po czterech spotkaniach przekazywana jest informacja pisemna dla rodziców z zakresu przerobionych zagadnień, treści piosenek itp. - dostępna u wychowawcy grupy - pani Renatki Kalisz. Zapraszamy do oglądania zdjęć z zajęć. Naszą galerię będziemy systematycznie aktualizować. Magdalena Madej


Angielski 1

Angielski 2

Angielski 3

Angielski 4

22.01.2010
Dzień Babci i Dziadzia.


21 stycznia - swój dzień mają Babcie, 22 stycznia - Dziadkowe.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wspaniała okazja, by uświadomić dzieciom jak wiele w ich życiu znaczą dziadkowie. Jak wiele miłości potrafią ofiarować i jakimi przyjaciółmi powiernikami być. 23 stycznia dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dąbrowie zaprosiły swoje babcie i dziadków na piękną uroczystość z okazji ich święta. Przyjęcie odbyło się w sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj. Było nas dużo a nawet bardzo dużo. 160 babć i dziadków i niewiele mniej rodziców. Wnuczęta pod kierunkiem nauczycielek recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Zaprosiły też swoje babcie i dziadków do wspólnego tańca i zabaw ruchowych ze śpiewem. Podczas słodkiego poczęstunku zaproszeni goście nie raz otarli łzę wzruszenia, wymieniali uwagi na temat swoich wnuków, ich zdolności i talentów. W tym dniu wszystkie buzie były rozpromienione i radosne, począwszy od najmłodszych, a kończąc na najstarszych. Dziadkowie z dumą opuszczali mury sali widowiskowej. Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.01.2010
Przegląd małych form scenicznych 2010.


Zapraszamy do oglądania nowych zdjęć z galerii

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

15.01.2010
Przegląd małych form scenicznych.


W dniu 15 stycznia 2010 r. w sali widowiskowej Urzędu Gminy w Kłaju odbył się już po raz drugi Gminny Przegląd Małych Form Scenicznych pt. „Hej Kolęda, Kolęda”. Organizatorem przeglądu po raz kolejny było Przedszkole Samorządowe w Dąbrowie a nadzór nad przeglądem występów małych aktorów sprawowała dyr. Przedszkola w Dąbrowie Pani Jadwiga Kluz. W przeglądzie uczestniczyły dzieci z Gminy Kłaj uczęszczające do przedszkoli z Dąbrowy, Grodkowic, Kłaja, Targowiska oraz Szarowa. Występom bacznie przyglądali się zaproszeni goście z Samorządu Gminnego w osobach Wójt Gminy Kłaj mgr Jan Majerz, radni Gminy Kłaj na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Prochwicz, sołtysi Gminy Kłaj, dyrektorzy Przedszkoli . Na scenie zagościły tradycyjne postacie pastuszków, diabłów i aniołków. Nowością była inscenizacja „Dziewczynki z zapałkami” przygotowana przez dzieci z przedszkola w Dąbrowie. Publiczność z aplauzem reagowała na popisy małych aktorów, czynnie uczestnicząc śpiewając kolędy i pastorałki. Mamy nadzieje, że to spotkanie już na stałe zagości do kalendarza imprez gminnych, jako nie tylko forma zaprezentowania swoich umiejętności, ale również podtrzymania polskiej tradycji kolędowania.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

27.12.2009
Bezpieczne przedszkole w Dąbrowie.


Dzięki wielkiemu sercu i ofiarności Pani Anny Jachymek oraz Pani Doroty Jankowicz – radnej Grodkowic Przedszkole Samorządowe w Dąbrowie stało się w pełni przedszkolem bezpiecznym. Każde dziecko wychodząc na spacer wyposażone zostało w odblaskową kamizelkę a bezpieczeństwa na drodze pilnuje” PRZEDSZKOLNY WĄŻ PYTUŚ”

Wąż Pytuś
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć
26.12.2009
Przedszkolaki z Dąbrowy – z certyfikatem „ PRZYJACIELA NATURY”


W październiku ubiegłego roku jako jedyni w Gminie Kłaj, przedszkolaki z Dąbrowy przystąpiły do pilotażowego ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Dzięki przystąpieniu do programu dzieci poprzez m.in. zabawę mogły zapoznać się problemami ekologii a w konsekwencji uwrażliwić się na otaczającą nas naturę. Dzieci w ramach programu miały zajęcia zarówno w przedszkolu (plastyczne, muzyczne, itp.) jak i w plenerze. O sukcesie programu niech świadczy nie tylko Certyfikat ale również opinie rodziców dzieci zaangażowanych w ten program. Jako, że był to projekt pilotażowy, nauczyciele musieli się wykazać własną inwencją w realizacji programu. Swoimi spostrzeżeniami i własnymi pomysłami mogli się podzielić z pomysłodawcami programu, dzięki którym m.in. program oraz materiały edukacyjne udostępniane w nowej edycji programu będą ciekawsze oraz bogatsze.

Nasz Certyfikat
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć


 

 


Copyrighted by: {...} & Designed by: Webowiec